| Teo_Dima_Andreea_1990 a întrebat:

Imi puteti spune efectele negative ale uleiului ajuns in apa (aruncat in chiuveta dupa folosire)?

3 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Uleiul alimentar aruncat in chiuveta,impreuna cu solutiile de curatat vase,duc la o reactie chimica,in urma careia rezula niste depuneri abundente pe instalatia de scurgere, ducand astfel la obturarea tevilor de scurgere, fiind nevoita utilizarea de substante chimice mult mai puternice pentru dizolvarea acestor depuneri, ajungind astfel in sistemul de canalizare si apoi la statia de epurare a apei, mult mai multe substante toxice pentru mediul inconjurator.

| Crytek6 a răspuns:

Nu are nici un efect, numai sa nu arunci apa in uleiul incins ca o sa ia foc ca benzina happy

| softkill a răspuns:

In primul rand o parte din acesta se depune pe tevile de scurgere precum colesterolul pe vasele de sange pana le infunda... apoi se pune si problema poluarii, apa menajera cu tot cu grasimile de la mancare ajunge pana la urma in rauri, mare etc