| Bellicous a întrebat:

Hei TPU
mi a iesit la analize ca am urati amorti... pietre sau nisip la rinichi.
Sunt periculosi? cE TRAtamente exista pentru pietre sau nisip?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Operatia este simpla daca se face laparoscopic. Daca vrei sa scapi de operatie bea ceai de patrunjel (radacina si colet= frunze). Sparge pietrele daca ai. Daca sunt mai mari trebuie operatie si fereste-te de apa de la robinet sau fantana. Bea apa plata la stica si de calitate nu cu 50 de bani sticla. Daca poti ia-ti o cana cu filtru sau daca stai la bloc pune filtru pe conducta de apa.

| express11 a răspuns:

Ceai din matase de porumb.

| Deliiiia a răspuns:

Daca pietrele sunt mari este necesara o interventie chirurgicala.

| cookie01 a răspuns:

In familie am avut cazuri de genul. Nu pot sa zic ca sunt chiar asa periculori, numai ca trebuie sa ii elimini. Iar eliminarea e cam incomoda. Sau poate sa te opereze cu laserul.

| Intrebarefaceboockkckkkck a răspuns:

Trebuie sa bei 2 litri de apa pe zi si cateva medicamente du-te la un urolog!