| Madalina145 a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul 3 zile azi este a 4, ma doare capul,ametesc cand ma ridic din pat,am stari de greata, simt ca am temperatură, ma doare burta, spatele. Eu sunt in Germania acum, nu am cum sa ma duc la medic. Ce se intampla? Din ce cauza mi se intampla toate astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai un loc de munca asigurat ai si asigurare medicala din start, si poti trage o fuga la medic fara nici o problema. Daca ai asigurare in Germania nu platesti, doar in cazul in care nu muncesti, nu ai asigurare si esti nevoita sa scoti din buzunar bani. O prietena avea aproape aceste stari pe care le ai tu si nelucrand a trebuit sa se prezinte la ginecoloc. A sunat, a facut programare si a platit 50 de euro. Si tu poti face la fel. Sanatate este prima dintre toate.
Daca menstruatia ta intarzie 2-3 saptamani atunci poti sa spui ca intr-adevar ai ramas insarcinata, dar dupa o intarziere de 3-4 sau 5 zile nu ai cum sa-ti dai seama deloc, pot fi altele la mijloc sa duca la intarzierea acesteia.
Ca sa vezi din curiozitate, poti lua un test de sarcina sa vezi daca esti, cu toate daca esti nou venita in Germania, cauzele pot fi multiple: schimbarea tarii, mancarea, vremea, alimentatie slaba in vitamine, probleme hormonale etc. Stresul poate duce la intarzierea menstruatiei sau cat si o simpla raceala neobservata.

| Ralukafay a răspuns:

Poate esti anemica, insarcinata, etc.

| Madalina145 explică (pentru Ralukafay):

Marțea trecuta am facut 2 teste si ambele au iesit negative

| SilviaPunct a răspuns:

Intai si intai fa un test de sarcina si dupa mai vedem.

| Madalina145 explică (pentru SilviaPunct):

Martea trecuta m-a facut 2 teste si mi-au iesit negative amandoua

| anoniiim1807 a răspuns:

Pai sa începem cu inceputul. Daca nu ai avut vreun contact sexual înseamnă ca nu e vorba de o sarcina. Iar faptul ca ți-a întârziat nu e mare tragedie mie nu mi-a venit 2 luni si avea in a 3a mi-a venit. Iar simptomele sunt doar pentru ca trebuie sa îți vina.
Insa daca ai avut contact sexual este posibil sa fie vorba despre o sarcina.

| Madalina145 explică (pentru anoniiim1807):

Am avut saptamana trecut, si acum imi este rau, vomit am febra

| CuriousStuff a răspuns (pentru Madalina145):

Si testele alea le-ai facut corect? Din urina de dimineata jetul mijlociu? Adica faci putin pisu si doar pe urma, nu din primul jet si nici din ultimul se face testul, ci din ce iese la mijlocul urinarii. Poti sa-ti faci si un hCG sanguin la un laborator sa fii sigura totusi ca nu e o sarcina, testele astea facute acasa au ele "precizie" de 99.99% insa tu poti fi chiar acea 0.01% la care testul greseste. Totusi o intarziere de cateva zile nu e asa mare tragedie, intarzieri pot sa mai apara pe fond de stress sau alimentatie necorespunzatoare. Daca intarzie 2-3 sapt/o luna e cazul sa mergi la medic.