| Suciu_Diana_1992 a întrebat:

sunt Diana si am 13 ani!
Ma doare ft tare stomacul, ma tavalesc pe jos de durere, imi vine sa urlu pur si simplu!
Am urmatoarele simptome!:
Cand ma ridic din pat, masa, etc ametesc si pentru 10 sec nu mai vad nimic si imi vine sa cad jos.
Am stari de greata, dar nu reusesc sa vomit.
Ma simt balonata, imi face zgomot burta si dau gaze.
Ma simt ft slabita, nu am chef de nimic.
Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Amețeala pe care o simți e hipotensiune ortostatică, adică în momentul în care te ridici, corpului tău îi trebuie puțin mai mult timp să-și regleze tensiunea. În rest, e nevoie de analize, pentru că pot fi cauze multiple: intoleranță alimentară, avitaminoză(anumite vitamine în cantitate mai mică decât trebuie), helicobacter, gastrită etc și ulterior de un consult. Spune-le părinților tăi că te simți rău și știu ei unde să meargă cu tine.

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și de ce nu mergi la doctor? Poate că ai o indigestie, poate că sunt simptome premenstruale, dar poate fi și altceva.

| minrest a răspuns:

Pai mergi la medic, Diana, nu mai sta. Mergi la medicul de familie, care te va trimite la medici specialisti.

| Justme1997 a răspuns:

Poate îți vine menstruația și se manifestă urât la tine

| Justmeale2345 a răspuns:

Nu esti insarcinata, stai linistita. Si eu am tot 13 ani si am acelesi simptome. Eu zic sa te duci sa faci niste analize pentru ca iti lipsesc anumite vitamine si cand iti vin rezultatele sa vezi ce ar trebui sa iei. Daca nu vrei sa te umfli cu pastile poti sa incerci sa mananci mai multe legime si fructe care contin acele vitamine de care ai nevoie. Asta in legatura cu ametealea.

In rest, eu zic ca e posibil sa iti vina menstruatia.

| Madalin699 a răspuns:

Nu stim ce ai, pot fi multe motive care determina sa ai aceste simptome. spune-le parintilor tai si ei sigur vor gasi solutia. probabil vei merge la un consult la medicul de familie.

| Jeke a răspuns:

Probabil ai ulcer.

| Mustatea_Alexandru_1990 a răspuns:

Stii ca ra trebui sa te duci la doctor nu sa pui intrebare pe TPU, si dupa parerea esti insarcinata.