| deliaaaaa a întrebat:

Tocmai ce m-am bronzat, desi am stat doar 30 de min. la soare m-am inrosit, m-am ars si ma ustutra foarte tare pielea! Nu m-am dat cu nicio crema de soare! puppy dog eyes Ce as putea sa fac, cu ce as putea sa ma dau ca nu mi se duca pielea? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Cu alte ocazii cand nu te dai cu protectie solara, cumparati si o lotiune dupa plaja, cea de la Gerovital ti-o recomand care e foarte buna. Ori acasa daca nu ai nici o crema de calmare, cu iaurt, crema de musetel sau ulei de lavanda au efecte eficiente.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Sfaturile care ti s-au dat sunt bune si la indemana.
Daca ai in casa planta de aloe vera, taie o frunza si unge-te cu gelul dinauntru si vei vedea ca se va calma durerea.
Daca ai acasa spray-ul OXIMED, poti sa pulverizezi pe suprafata corpului care este arsa, fara a da in zona ochilor.
Trebuie sa ai grija, pe viitor ca, expunerea la soare sa se faca in perioada cand nu sunt raze ultraviolete adica dimineata pana la ora 10 si dupa amiaza dupa orele 17 si o durata scurta de timp si doar dupa ce te-ai dat cu o crema protectoare, tinand seama de faptul ca, puterea solara este mult mai mare in prezent cand, stratul de ozon s-a subtiat.
Un gand bun si multa sanatate.

| onasis1961 a răspuns:

Dăi cu iaurt şi-ţi va trece.

| RoxKnkK a răspuns:

Asa am patit si eu si m.am dat cu ulei...da ulei normal de floarea soarelui si mai trecut fara sa mi se ia pielea

| GOLD99 a răspuns:

Stiu cum este sa te arzi la soare, cel mai bine este sa te dai cu niste unt sau margarina, deoarece acestea sunt calmante, la toata lumea cu care am vorbit a functionat, am testat si eu, iti garantez, in plus sunt si niste hidratante bune.

| acnaib20 a răspuns:

Dat-e cu iaurt pe zonele mai arse si stai cat consideri ca e necesar (aproximativ 10-15minute),pielea se va calma happy