| Alice257 a întrebat:

Trebuie sa merg la un control oftalmologic si imi e cam frica.ce imi va face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Singura data cand am mers la un control oftalmologic a fost pentru permisul de conducere. Atunci s-a uitat cu lanterna la ambii ochi, mi-a facut testul cu plansetele care au diferite elemente compuse din culorile verde si rosu (parca se numeste testul Ishihara, dar nu stiu sigur) si m-a pus sa citesc litere de diferite dimensiuni de pe o plansa. Dar repet, asta a fost pentru fisa medicala pentru permis... daca mergi la control din alte motive, nu stiu ce va face. Daca mergi din cauza ca suspectezi ca ai avea probleme de vedere, cred ca testele sunt putin mai complexe. Uite aici un articol cu etapele unei consultatii. Nu stiu cat de corect e, dar cred ca e bun ca sa-ti faci o idee: https://www.farmaciata.ro/......pas-cu-pas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

am fost și eu. doar îți arată niște litere de la distanță și te pune să le zici.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Chiar nu ai nici un motiv de panica laughing pur si simplu te va pune sa recunosti anumite cifre / litere de pe un perete iar apoi te vei uita preintr-un aparat.
Posibil sa iti bage putin lanterna in ochi si asta e tot. Dureaza maxim 30 minute tot.

| Anominul2003 a răspuns:

Te va pune sa citesti anumite litere cu un ochi acoperit cu o bucata de hartie, apoi vei pune bărbia pe un aparat, unde iti va vedea ce dioptrie ai, tu privind o căsuţa. Te roooog mult sa imi răspunzi la intrebarea pusa de mine! Cauta pe profilul meu!

| iulik4uh a răspuns:

Stai linistita, te va pune sa citesti niste litere de pe un fel de panou, cu litere mai mici mai mari, medii, se poate sa fie si rasturnate, gen e de tipar cu coarnele in jos. Nu te speria, atat iti face, se uita la ochii tai, te intreaba daca parinti tai port ochelari si daca da te intreaba ce miopie au. Daca crede ca ai si tu miopie iti pune niste picaturi in ochi care s ar putea sa usture, te lasa cu picaturile alea 10 minute si dupa iar te pune sa citesti sau se uita cu un aparat la ochii tai... Cam atat. Daca ai probleme iti comanzi ochelari daca nu, foarte bine. Nu te speria. Nu ai de ce :*