| sabinamasca12 a întrebat:

am 13 ani si de ieri am inceput scoala in londra.Sunt foarte speriata, pentru ca am 3 cladiri in care trebuie sa am ore si nu stiu in care si unde trebuie sa merg? Ma stresez mult si imi e frica.Ce pot face sa ma calmez si acomodez mai repede?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E simplu, în una din ele.

| peperonies a răspuns:

Poti sa. cum sa iti zic. intrebi.

| CrappinMorth a răspuns:

Eu m-am mutat in Anglia la 15 ani (acum am aproape 17). Si pentru mine a fost ciudat si stresant sa ma duc din cladire in cladire la diferite materii, sa invat regulile noi, sa port uniforma. mdea. In prima zi la liceul de aici, mi-am luat o minge de football in moaca ca nu stiam unde sa stau rolling on the floor)))).
O sa te obisnuiesti, crede-ma. O sa retii toate cladirile alea pe derost in maxim 3-4 luni (asta daca te duci prin majoritatea camerelor si holurilor de pe acolo des)
Momentan am intrat la colegiu si acum am avut de invatat o cladire noua, si chiar n-a fost greu deloc. Inca mai sunt cateva parti unde nu am nicio idee ce se afla, dar nu conteaza pentru ca nu ma duc acolo.
Deci, cum am zis, o sa inveti pe parcursul timpului.

| NuConteazaCnSunt a răspuns:

Si eu m-am mutat in Irlanda acum 7 luni si la fel am fost si eu, ma stresam unde sa merg, ce sa fac, daca nu vorbesc corect cu ei ( adica mnaa nu vorbesc perfect Engleza) dar sa stii ca oamenii sunt super ok, probabil o sa ai niste doamne care o sa aiba grija de tine si etc. nu iti face griji pentru asta, in plus scoala e mult mai usoara si profesorii sunt foarte de treaba.