| Hiroshi a întrebat:

Am auzit ca pentru lentile de contact iti trebuie mai intai un control oftalmologic. Asa e? Nu se poate fara?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Hiroshi!
Controlul oftalmologic este obligatoriu. De ce?
Lentilele de contact sunt dispozitive medicale individuale si trebuie adaptate de un specialist.
Desi, in zilele noastre, aproape oricine poate purta lentile de contact, exista si anumite exceptii (varsta etc).
Medicul va efectua un consult preliminar pentru a determina daca poti purta lentile de contact si-ti va prescrie lentilele de contact adaptate nevoilor tale.
Acum va trebui sa te decizi : vrei sa le testezi - mergi la o optica medicala.
Citește mai multe aici http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t210054.html
O zi cu zâmbet să ai!

3 răspunsuri:
| dianaelena2011 a răspuns:

Trebuie sa mergi deoarece lentilele au dioptrii diferite la fel ca ochelarii. Sa nu confunzi lentilele care le iei doar ca sa iti schimbe culoarea irisului cu cele care inlocuiesc ochelarii de vedere. Sper ca ti-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, medicul oftalmolog trebuie sa-ti spun ce miopie sau dioptrie pai, e la fel si cu ochelari numai ca tu vrei lenile.
Dar daca tu vorbesti de lentilele de contact de "acesoriu" atunci nu trebuie happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,asa este.Numai asa poti sa vezi ce fel de lentile ai nevoie.