| Lotte7 a întrebat:

Vreau sa va cer un sfat... m-am bronzat, mai precis m-am ars si cojit si a ramas o portiune rosiatica.Imi mai pot expune pielea la soare? si ce trebuie sa fac sa dispara roseata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Nu este un semn bun și înseamnă că ai fost expusă la soare fără protecție sau mult prea mult timp.
Dacă trebuie neapărat să stai în soare că ai locul de muncă de așa natură sau ceva de acest gen,dă-ți mereu cu o cremă protectoare și ia-o la tine.
Totuși,eu cred că ai stat la soare la mare sau în alt loc,crezând că este un trend acest bronz.
Trebuie să te duci la farmacie să ceri o cremă și să te dai cu ea. Nu o să-ți treacă așa repede, o să dureze câteva zile, chiar o săptămână și chiar nu ai voie deloc să te expui la soare.
De acum trebuie să stai la soare înainte de ora 11 și după ora 17.
Nu uita, fără cremă protectoare ridicată pielea ta va deveni foarte sensibilă și va ajunge să nu suporte razele soarelui, având în vedere că sunt radiații foarte ridicate care ne fac rău.
Ai mare grijă de tine!

Nu e de joacă!
Succes!

| Marialy a răspuns:

Buna!
acea roseata este inca pielea care nu s-a,, colorat"(bronzat)
iti recomand sa iti iei o crema cu factor mai ridicat (aprox 15 de la farmacie!)