| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Trichineloza se poate lua de la om la om? ( daca mananci dupa persoana respectiva sau te saruti cu ea). Stiu ca se ia daca mananci carne ( de porc in special) care are acest parazit, dar nu stiu daca poti sa o iei de la o persoana care are deja.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu se tranzmite de la om la om ci din carnea de porc si daca intrii in contact cu fecalele unei persoane infestate (ceea ce-i prea putin probabil).

1 răspuns:
| Rocsid a răspuns:

Nu.Trichinela se ia doar prin consum de carne infestata.
Dar sper fericirea noastra e tratabila cu medicamente antiparazitare speciale.