| zapacitu90 a întrebat:

Salutari am cumparat de la un vecin carne de porc proaspata porc taiat astazi si nu sunt sigur daca a dus carnea la analiza el zice ca a fost la analiza dar nu are nici o dovada.Eu am mancat 2 bucati mici de carne din tocana daca are trichineloza patesc ceva? Daca ai mancat putina carne ai sanse sa scapi? A avut cineva trichineloza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Uita-te cum creste porcii. Daca porcii nu pot manca sobolani, nu e nici un risc.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca are trichineloza ai incurcat-o. Ar fi bine sa mergi la medic si sa-l intrebi. Nu te juca cu sanatatea. Daca vrei mai mult, ia o bucata de carne de 20-30 grame, mergi la doctor si te costa in jur de 10-20 lei.