| Stefan1123 a întrebat:

Hei voi! Am fost la control la oftalmolog si mi-au iesit dipotriile la un ochi -0.25 si la celalat +0.25,trebuie sa port ochelari toata viata? Nu am avut pana acum, la 16 ani, probleme cu ochii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Medicul ti-a recomandat sa porti ochelari?

| Stefan1123 explică (pentru fabiola):

Da!

| fabiola a răspuns (pentru Stefan1123):

Te sfatuiesc sa mai consulti si un alt medic oftalmolog pentru ca valorile dioptriilor sunt foarte mici, dar una cu + si cealalta cu - si nu stiu daca nu-ti vor da stari de ameteala! Daca si celalalt medic iti spune acelasi lucru, va trebui sa ii porti. Oricum nu te speria nu vei avea nevoie de ei o viata iar pana la 18ani se vor stabiliza valorile dioptiilor!

| jj95 a răspuns:

Salutare, nu este neaparat sa ii porti toata viata, de exemplu ai putea purta ochelari de corecectie, depinde de ce spune oftalmologul.
Bafta!

| DumiY a răspuns:

Buna!
Ai dioptriile foarte mici si nu cred ca va trebuii sa porti ochelari toata viata.

Probababil ca dioptriile vor deveni la normal dupa ce vei purta o anumita perioada de timp ochelarii.
Asteapta pana la urmatorul control si vezi ce iti va spune medicul dar eu una spun ca nu va trebuii sa ii porti toata viata.

Pa, pa!

| Rockat a răspuns:

Va trebui sa faci o operatie dupa 18 ani.