| Bionicle a întrebat:

Hei, voi stiti care este cea mai sanatoasa paine? Eu tot timpul am mancat paine cu secara crezand ca este sanatoasa cea neagra, dar am aflat ca secara contine gluten.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista paine sanatoasa mai ales cu hotii de patroni de astazi. Cat mai putina este cea mai sanatoasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si? Ce are daca contine gluten? Atat timp cat nu esti alergic la el sau nu esti hipster paranoic nu prea vad problema.

| Bionicle explică (pentru suntserios):

Glutenul este tutunul generatiei noastre, si ne afecteaza pe toti fara sa ne d-am seama, suntem sensibili la ei.Asta scria in cartea me cu,, alimente care ucid creierul''.

| suntserios a răspuns (pentru Bionicle):

Mii de ani au trait miliarde de oameni avand la baza alimente cu gluten, dar cum brusc a aparut moda cu hipsterii o sa murim toti de la paine

| OnuOnulică a răspuns:

Nu există pâine mai sănătoasă decât cealalta. Toate sunt la fel.

| AliGab a răspuns:

Definie conform DEX: "GLUTÉN s. n. Substanță proteică densă, vâscoasă, moale și elastică, prezentă în boabele și în făina cerealelor" asa ca in mod normal tot ce este facut din cereale ar trebui sa contina gluten.
Cea mai sanatoasa paine este cea facuta in casa cu faina cumparata de la moara. Cu alte cuvinte ar trebui sa te apuci de panificatie tongue

| Divy a răspuns:

Minciuni de adormit!
Mă fi atent cele mai nesănătoase lucruri sunt tutunul, băutura, dulciurile, lactatele şi grăsimile.

Şi lasă tu aburelile scrise de unii şi alţii, au existat oameni intelingeţi care mâncau gluten, deci şti ce ia teoria lor şi testeaz-o dar îţi spun că dacă e făcută natural nu te afectează cu nimic, ceea ce te afectează pe tine e paranoia!

| NellieLovett a răspuns:

Painea neagra e sanatoasa, dar poate contine coloranti.

| Croitoru_Cristina_1970 a răspuns:

Si painea alba si painea neagra

| IChrophArtZ a răspuns:

Painea Grâu-Întreg este cea mai sănatoasă după mine.Acum tu alegi. Funda?

| Munteanu15 a răspuns:

Pâinea este sănătoasa când este făcuta cu cereale integrale.Glutenul este sănătos, doar dacă ai intoleranță la el sau vrei să îl scoți din alimentație poți renunța la el.

| Bionicle explică (pentru Munteanu15):

Nu, glutenul nu este sanatos.Din cartea me cu alimentele care ucid creierul, mi-a spus ca glutenul este tutunul generatiei noastre, suntem sensibili la el, si ne afecteaza pe toti fara sa ne d-am seama.