| Mariixx a întrebat:

Heii.acum doua zile m-am trezit destul de obosita si totodata cu o durere in zona ovarelor.spre parcursul zilei am avut niste dureri abdominale tot in zona ovarelor(. mentionez ca in aprilie 2012 am fost la un control unde mi-a gasit un chist,dar mi-a zis ca nu e foarte grav.)insa noaptea durerile au intense,mama mi-a pus o sticla cu apa fierbinte.a doua zi la liceu am avut dureri abdominale, insa starea de moleseala disparuse.am stat cu picioarele in apa fierbinte, am baut ceai cald,am stat imbracata.a treia zi durerile au disparut, dar ma durea putin spatele.de tusit nu tusesc, nici febra n-am.nici nasul nu-mi curge.am circulatia sangelui proasta, iar de cele mai multe ori picioarele mele sunt foarte reci.am vorbit cu domnul meu diriginte profesor de biologie si mi-a recomandat sa merg sa fac un control.culoarea urinei s-a schimbat, e putin mai inchisa la culoare.inteleg ca am o posibila raceala si ca o sa merg sa-mi fac un control, dar e asa grava o raceala jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o răceală abdominală ( sau la ovare, deci o metroanexită ) sau de apariţia unui NOU chist!

NU ai precizat dacă şi ce tratament ai făcut pentru chistul anterior...
Nici dacă la terminarea tratamentului ai făcut un control şi o ecografie vaginală/ovariană pentru a VERIFICA dacă tratamentul a fost eficient.

Oricum, este NECESAR un nou control ginecologic şi o ecografie ( chiar dacă au trecut, momentan, acele dureri )!

Şi, DA, o răceală poate fi destul de GRAVĂ dacă nu este tratată corespunzător.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Mariixx explică (pentru bursuc001):

Am fost azi dimineata si am recoltat urina, marti vin rezultatele, cu siguranta am ceva, dar sper ca o voi puta trata si voi avea mai multa grija.multumesc foarte mult pentru raspuns.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mariixx):

Cu plăcere!

De tratat se POATE trata, stai liniştită!
Doar că tratamentul trebuie respectat întocmai cum a fost prescris, iar la terminarea lui să mergi IAR pentru un control ( să vezi dacă tratamentul şi-a făcut efectul ), chiar dacă NU mai ai simptome deranjante.

De asemenea, este necesar un control ginecologic şi o ecografie vaginală/ovariană!

O zi frumoasă.

| Mariixx explică (pentru bursuc001):

Am primit rezultatul si m-a lasat cu gura cascata, n-am nimic. oricum dupa data de 25 martie voi merge la un control pentru o ecografie.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mariixx):

DA, aşa cum mă aşteptam eu...
Nici n-am spus ( mai sus ) că ar fi vorba de o infecţie urinară!

Mai degrabă este o anexită ( răceală la ovare ).

Cât mai repede să mergi la ginecolog pentru un control şi o ecografie vaginală/ovariană.
La ecografie se va vedea dacă e vorba de anexită sau de chist.

O seară plăcută.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O raceala jos (numita metroanexita) este foarte foarte grava. Se trateaza greu, se vindeca dificil, uneori dupa luni si ani de tratament si e principala cauza de infertilitate la femei. In ultima vreme am tot intalnit femei care o minimizeaza, dar sa stii ca asa ceva iti poate schimba definitiv viata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Imi place ca dai diagnostic prin internet.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns la intrebarea: de ce este atat de grava o metroanexita, nu am spus ca fata ar avea metroanexita. Sunt sigura ca daca ai fi citit atent ai fi putut vedea diferenta, dar nu reusesti sa depasesti excesul de venin. Mai citeste o data, te rog. Multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Veninul sarpelui nenorocit din mine! rolling on the floor Ah, nu, nu pot sa cobor acolo, in potentialul dialog unde se presupune un venin! Sub demnitatea mea! Devii anosta.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu devii obositoare in obsesia ta fara cauza. Foloseste-ti inteligenta, fiindca stiu ca nu asta este nivelul tau. Imi palc dialogurile, dar serios ca asta devine hilar. Tu incerci sa vezi cat de mult poti face pe proasta si eu ma incapatanez sa consider ca esti inteligenta, asa cum ai demonstrat in alta parte.

| beauty00 a răspuns:

Mi s-a intimplat si mie! Deja va dura un timp pina iti va trece! Eu am fost la medic si am fost internata in spital unde am stat o saptamana! La inceput e normal sa ai dureri deoarece e destul de grav, insa totusi nu-ti fa mari griji!