| Curioasa12349 a întrebat:

Heii fete de pe TPU! Am niste intrebari legate de menarha (prima menstruatie) cine poate sa mi raspunda la ele primeste funda!
1. Am secretii vaginale de 1-2 saptamani cred, in cat timp imi poate veni ciclul?
2. Ma gandesc mereu la menstruatie gen cand imi vine si altele, vreau sa -mi ziceti ceva ce ma poate calma!
3. Am par pubian si sanii inmuguriti si secretii, in cat timp mi-ar putea veni?
4. Am sanii senibili si catrva dureri in zona lombara, e un semn?
Mersii pentru raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. Menstruatia apare intre 13 si 17 ani, depinzand de mostenirea genetica de la mama ta. Secretia vaginala arata ca organele tale reproducatoare incep sa functioneze si menstra poate apare in cateva luni sau cativa ani. Pentru o data mai precisa, intreab-o pe mama ta cand i-a venit ei, ca sa stii cand iti va veni si tie.

2. Nu trebuie sa te sperie mestra, orice fata de la varsta de 13-14 ani are LUNAR acea sangerarea, pana la 50 de ani, cand apare menopauza si se opreste. Dupa cum vezi, toate fetele/femeile prin asta, si nimnei nu moare din atata lucru, perfect normal si sanatos pentru corpul femeiesc, semn ca aparatul reproducator functioneaza normal si sanatos.

3. Parul pubian, sanii in crestere si secretiile nu spun decat ca esti in perioada adolescentina si ca te dezvolti, menstra urmand in apara intr-un an sau 2.

4. Sanii sunt sensibili pentru ca incep sa se dezvolte, de aceea uneori sunt un pic durerorosi.
Cat privest durerea lombara, este de la o pozitie proasta in care ai stat mai multa vreme, pe scaun, in banca, in fata computerului samd. Putina atentie sa stai dreapta si totul va trece in 2-3 zile.

| Curioasa12349 explică (pentru Violleta2022):

Mamei mele i-a venit la 11 ani... si eu am 12 spre 13 acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Curioasa12349):

Poate nu-si mai aduce ea aminte...
In orice caz, vei stii cand iti vine emnstra, pentru ca vei avea dureri de burtica si vor apare 1-2 picaturi de sange pe chilotel.
Pune un absorbant in fundul gentii si tine-l acolo, ca in caz de apare cand esti al scoala, sa-l poti folosii.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Oricand, in urmatorii 2-3 ani.
2. NU te ajuta cu nimic sa te gandesti la asta. Oricum, prima zi de sangerare va aduce cateva picaturi de sange, nu te vei murdari cat sa te faci de ras sau sa existe vreo problema.
3. Oricand, in urmatorii 2-3 ani.
4. Da, este un semn ca a inceput pubertatea.