| DaRcKcOry a întrebat:

Heii TPU, sunt foarte speriata, am facut o ruptura la menisc, iar doctorul mi-a spus ca trebuie sa imi fac o operatie cu laserul, voiam sa va intreb daca doare, cum este, toate detaliile, va rog. Funda puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Exaizo a răspuns:

Nu ai de ce sa fi speriata happy
Genunchiul este cea mai mare si cea mai complexa articulatie a corpului uman. Deoarece este atat de folosita, este si extrem de vulnerabila la aparitia unor leziuni.
Ruptura de menisc se numara printre cele mai frecvente leziuni la nivelul genunchiului. tongue
In timpul operatiei nu vei simti absolut nimic.
Este posibil ca dupa operatie doctorul sa iti recomande imobilizarea genunchiului cu ghips sau orteza.
Ulterior, medicul iti va spune ce exercitii poti face pentru o recuperare adecvata. Este necesar sa efectuezi aceste exercitii in mod regulat pentru a reda mobilitatea genunchiului si pentru a-l fortifica.

Deci stai linistita, dupa toate astea vei putea reveni la tot ce facea'i inainte :*