| Pikuu a întrebat:

Heii! Usturoiul te inalta daca il mananci?big grin
Va rog, nu raspundeti daca nu stiti.straight face
Funditaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Depinde foarte mult in ce situatie te afli, hai so luam altfel daca inaltimea ta este anormala pentru varsta ta, esti vizibil mai scunda decat semenii tai(bine trebuie luat in considerare si inaltimea parintilor tai) dupa un consult la endocrinolog se poate incepe tratamentul hormonal, asta e in cazul in care exista o problema... iarasi daca ai vrea sa mai iei in inaltime(repet trebuie avut in vedere inaltimea parintilor, pentru ca daca parintii tai au 1. 60 za zicem niciodata nu vei fi de 1. 80) pentru asta poti practica anumite sporturi care te "lungesc" mai ales tractiunile la bara, volei, bascket etc(desigur vei castiga max 5-6 cm), in plus conteaza si varsta pe care o ai, cresterea in inaltime nu e un fen constant ci mai mult saltatoriu si se deruleaza pana la aproape 25 de ani

10 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Cresterea organismului este determinata de hormonul somatotrop, consumul usturoiului nu interfereaza cu sinteza hormonului somatotrop si nici nu influenteaza concentratia lui.

| Pikuu explică (pentru 23partyboy):

Exista ceva care sa. l influenteze?big grin

| 23partyboy a răspuns (pentru Pikuu):

Depinde foarte mult in ce situatie te afli, hai so luam altfel daca inaltimea ta este anormala pentru varsta ta, esti vizibil mai scunda decat semenii tai(bine trebuie luat in considerare si inaltimea parintilor tai) dupa un consult la endocrinolog se poate incepe tratamentul hormonal, asta e in cazul in care exista o problema... iarasi daca ai vrea sa mai iei in inaltime(repet trebuie avut in vedere inaltimea parintilor, pentru ca daca parintii tai au 1. 60 za zicem niciodata nu vei fi de 1. 80) pentru asta poti practica anumite sporturi care te "lungesc" mai ales tractiunile la bara, volei, bascket etc(desigur vei castiga max 5-6 cm), in plus conteaza si varsta pe care o ai, cresterea in inaltime nu e un fen constant ci mai mult saltatoriu si se deruleaza pana la aproape 25 de ani

| Vichtory a răspuns:

Da. S-a descoperit recent ca usturoiul contine o proteina care stimuleaza extrem de mult cresterea oaselor in lungime si se pare ca tu de asta ai nevoie.

| KellyGreen a răspuns:

Nu, nimic nu te ajuta sa te inalti, oasele sunt setate sa creasca la o anumita inaltime, lucrul asa nu il poti schimba.

| Scherimuvi a răspuns:

Bine ineteles ca nu asta este o prostie foarte mare
Usturoiul este bun gatit pentru carne prajita, etc.

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Te inalta o ****!
Funda? big grin

| BEmanuel87 a răspuns:

Nu te inalta. Da' sigur te face sa ai o gramada de spatiu in masina si sa nu iti faci griji pentru locuri libere.

| rexxx a răspuns:

Bineinteles ca nu... faceti sport pentru inaltare si pentru sanatate

| Monster08 a răspuns:

Nu te inalta, usturoiul scade tensiunea arteriala daca este prea mare.