| sakura1234 a întrebat:

Hello allkiss am o problemuta eu ma cam consider grasa..defapt asta este din cauza staturii ca sunt mica la inaltime eu am 48 de kg si 1, 55 si am 15 ani si vreau sa fac in asa fel incat sa slabesc dar fara diete drastice va rog sa ma ajutati vreau sa slabesc doar cateva kg multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU eşti grasă DELOC!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 52, 1 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 4 kg mai PUŢIN decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| trisoru a răspuns:

Odata ce la varsta ta incepi sa slabesti si vezi ca functioneaza, o dati toate in anorexie, esti copil inca tu ce ai in capușoru ala oare? manca la fel ca inainte, poti alerga zilnic, nimic mai mult, ce a ajuns 2013 cu generatiile astea, stai cuminte si traieste sanatos, nici la 50 nu esti grasa da asa va vedeti voi, ard-o focu de oglinda

| DiCaprio66 a răspuns:

Buna si tie. La 1, 55, trebuie sa ai in jur de 40-45 de kilograme. Parerea mea ar fi ca daca ai slabi in jur de 3-4 ar fi ok. Poti incepe prin a reduce painea, prajelile, fast food, macar pentru un timp. Incearca sa mananci iaurt dar cu mai putine grasimi, inlocuieste painea normala cu cea graham. Mezeluri mai putine, iar de la dulciuri poti sa le spui pa-pa, dar cum am zis pentru o vreme. Cu o dieta echilibrata, plus in jur de 15-20 de minute de alergare in fiecare dimineata, spun ca intr-o luna de zile poti da cele 3-4 kilograme jos. Ia aminte daca, faci sport iar pe partea cealalta mananci cat incape, nu vei ajunge nicaieri. Trebuie sa-ti impui un anumit stil de viata. '' Mens sana in corpore sano '' ( Minte sanatoasa in corp sanatos ). Poti incerca un nutritionist daca doresti. Sper ca te-am ajutat. BAFTA!

| ArondSmotocell a răspuns:

Heiii :*
La 1.55 greutatea ideala este de 51 de kg! Dar daca vrei sa slabesti nu trebuie sa te infometezi trebuie sa mananci tot ce vrei dar cu portia. nu trebuie sa faci exces. Incearca sa nu mai mananci paine. daca nu poti renunta dintr-o data la ea, mananca din ce in ce mai putina. Important: respecta cele 3 mese principale (pe care le servesti, de preferat, in fiecare zi la aceeasi ora) + 2 gustari si nu in ultimul rand, fa sport.
Ti-am spus ce am incercat si chiar a functionat...
Acum faci ce crezi!
Bafta!:**