| D0zzz a întrebat:

Hello! happy Am nevoie de niste sfaturi, va rog. Deci, joi seara m-am spalat pe cap cu un sampon de la Avon de la Naturals, unul roz, care scrie "for daily use". Stiu ca inseamna pentru folosire zilnica, dar mai zicea si ca este pentru toate tipurile de par. Acum, arata gras si de ieri ma mananca cam rau pielea capului, iar pe scalp simp niste pojghite. Sa fie asta cauza ingrasarii parului? De obicei il spal la 2 zile, nu zilnic, si imi dau cu balsam doar la varfuri si putin mai sus, dar nu ajunge la pielea capului. Nu stiu ce sa-i fac, cateodata arata cam gras a 2-a zi, si as vrea sa tina macar pana a 2-a zi seara. Mentionez ca nu folosesc niciun produs de par in afara de sampon si balsam la varfuri, si imi dau cu sampon de 2 ori, dar in cantitati mici. Si mentionez, de asemenea, ca mama nu este de acord sa imi cumpere sampoane speciale de la farmacie deoarece sunt scumpe si cantitati mici, iar eu daca am parul lung il termin repede. Care sunt cauzele ingrasarii? E posibil si de la alimentatie? Si care este cel mai bun sampon, care sa ma tina macar 2 zile pana seara si ce pret are, unde il pot gasi? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea52 a răspuns:

Ca sa nu mai ai cojite incearca ca atunci and te speli pe cap sa nu "te freci"[scuze de cuvant dar altul nu gasesc] pa scalp cu unghiile[e valabil si pentru matreata. In ceea ce priveste samponul incearca sa folosesti unul e baza de extract de urzica, e ieftin si e si bun iar atunci cand stai in casa incearca sa stai cat mai multe zile fara sa te speli pe cap[cate 5-6 zile]. Si spalarile frecvente dauneaza iar pe langa faptul ca se ingrasa repede parul si cade din cauza asta. In ceea ce priveste balsamul, si eu am avut probleme cu ingrasarea parului in cauza asta[char daca in aplicam doar pe varfuri] am reuntat de tot la el si acum nu se mai ingrasa asa repede. Foloseste tratamentul de la geovital cu petrol, da rezultate foarte bine[se aplica saptamanal] si nici nu e scum si te tine si mult. Sper ca te-am ajutatkiss

4 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Niciun sampon nu e bun...asta e clar. Toate au tot felul de chumicale in ele care iti nenorocesc radacinile si iti subtiaza firul de par. Si eu am parul gras si imi mai fac masti cu diverse citrice (lamai, portocale, mandarine etc). Gasesti pe net foarte multe. Iar apoi ma spal cu sampon pentru copii. Are cele mai putine chimicale.
Eu ma spal in fiecare zi ca n-am de ales, iar in zilele in care chiar nu ma pot spala pe cap, mi-l prind, si nu se mai vede atat de jalnic.
Bafta!

| DrunkenRat a răspuns:

Pai, ideea este ca, cu cat speli mai des parul, cu atat mai sensibil devine si prin urmare se mulrdareste mai repede.

| istoleyourcandy a răspuns:

Cauza ingrasarii parului este spalatul des.Il speli prea des!
Un sfatbig grinata viitoare incearca s-al speli la 3 zile, dupa aia la 4, a treia oara la 5.La 5 zile ar fi ok.

| criss6 a răspuns:

Pai sunt persoane care sunt sensibile la anumite samponuri... mai bine te-ai spala cu samponul cu care te-ai spalat pana acum si poate iti va trece ...si eu am patit! sper ca te-am ajutatwinking:*