| anonim_4396 a întrebat:

Hello am o mare problema..de aproape un an de zile numai am menstruatie din totdeauna a fost o luna da o luna nu si tot asa pana cand numai am deloc. Am 21 de ani ai nu am mai avut contact sexual de 11luni. Problema este ca acum un an si jumatate am facut dar neprotejat. si cam tot de un an am niste secretii uneori verde galben si alteori albe. Uneori sunt urat mirositoare si imi da o senzatie de (mancarime). Tin sa precizez ca lichidul respectiv este gros (nu stiu cum sa explic) nu am fost la doctor pentru ca imi este rusine si nici mamei mele nu i.am spus. Cum sa scap de problema asta cu care ma lupt de un an? vreau cateva sfaturi sau ce ar putea fi. nu imi este teama (orice boala ar fi) nu pot sa plec nicaieri fara absorbante

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie venerica destul de grava si o problema hormonala foarte serioasa. Trebuie sa te vada urgent un ginecolog, fiindca situatia este foarte grava si e posibil sa ramai cu sechele definitive. Orice femeie stie ca o intarziere de 10 zile a menstruatiei dupa varsta de 16 ani impune imediat, fara intarziere control ginecologic. Nu inteleg cum ai putut sta atat fara menstruatie (din inconstienta ta este posibil chiar sa fi intrat la menopauza si sa nu mai ai menstruatii niciodata si nici copii). Esti intr-o situatie extrem de grava care iti va afecta, cu siguranta viata. Daca vrei sa mai ai vreo sansa la familie, copii, etc, este cazul sa te vada rapid un ginecolog, sa faci investigatii si sa incepi tratamentul.

| Danysan a răspuns:

Ai o Infectie interna care e de natura bacteriana. Poate sa fie evoluat daca nu te-ai tratat si e posibil sa o fi luat de la baiatu respectiv sau de la o toaleta Publica.Acum vezi ca baietii pot sa aiba unele bacterii care la ei nu se manifesta dat la voi in Vagin sa faca tot felul de Infectii grave.Mergi la medic sa vezi ce este pentru ca desii nu vreau sa te sperii ai o problema destul de grava.Menstruatia ajuta la eliminarea de tot felul de substante si lichide care daca stau in interior prea mult fac ravagii, ceea ce in cazul tau nu e de glumit.Mergi la medic si vb cu ai tai pentru ca pana la urma nu are de ce sa iti fie rusine.O sa te inteleaga si o sa te sprijine.

| Mihaiblondu2020 a răspuns:

Cel mai bine doctor