| TąNyą a întrebat:

Hello am şi eu nevoie de ajutor.

De câteva zile ( maxim 4 ) mă doare gâtul rău azi e mai rău când înghit (cea ce e des. ) şi când casc ( bine că fac asta mai rar ) mă doare îngrozitor zici că înghit un cuţit straight face şi ( să nu râdeţi de mine, dar nu ştiu cum să spun exact ) se formează o "linie" pe partea stângă, una pe partea "dreaptă" care duc la urechi şi atunci mă dor şi "liniile" şi urechile de dimineaţă m-am trezit cu ele înfundate. Doctora de familie e după-amiaza şi mai durează până mă duc la ea ce pot să iau să-mi mai treacă? am luat septolete şi strepsils alea nu prea au efect la mine. adică am luat o dată strepsils de am terminat tableta şi abia după ce am terminat şi ~ 2 zile mai târziu am tuşit şi mi-am scos tot de pe gât. Eu mereu răcesc la gât. şi na medicamentele nu sunt prea sănătoase. şi dacă iei în "prostie" poţi deveni dependent şi nu vreau.

Acum beau un ceai cald cu miere.

Ce pot să iau?

Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pai ceea ce faci acum este cel mai bine, ceai cu miere. Cel mai bun pentru gat este ceaiul de salvie. Probabil ai facut amigdalita, ai mai avut asa ceva?
Ai grija cu regimul alimentar si cu programul tau zilnic, ca sa iti intaresti sistemul imunitar (si nu numai).

5 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Poti avea si oreon sau ai racit in gat! Bea lichide calde(ceai, lapte) si mergi la medic!

| TąNyą explică:

Acum 2 săptămâni am avut şi probleme adică era să ma înece cineva. în piscină ( ştiu că pare stupid ) la un " botez " şi mi-a intrat f multă apă în ureche atunci şi am avut-o înfundată toată ziua. E posibil să mai fac otită? thinking Hmm mă interesez imediat pe net.

| TąNyą explică:

Atât de rău nu.

Am fost la doctor mi-a dat 1 medicament si 1 antibiotic si după câteva ore mi s-a calmat durerea de gât.

| OpreaSimonaAlina a răspuns:

De curand am patit si eu la fel. Ma durea gatul ingrozitor si apoi a inceput sa ma doara urechea pana ce am facut o otita. Am tot baut cei culamai si cu miere si nu ma mai durea asa tare dupa ce terminam o cana, asa ca am baut mult. Am mai luat si Faringosept dar nu prea a avut efect.
Insanatosire grabnica!

| OpreaSimonaAlina a răspuns:

Inainte cu o saptamna aprox. am fost si eu la niste bai sarate si mi-a intrat apa in ureche si doctorul zicea ca poate de acolo mi s-a tras. O noapte intreaga m-a durut urechea si a inceput sa imi curga ceva din ea apoi dupa o saptamna aproximativ s-a oprit.
Gatul nu ma mai durea dupa ce a inceput sa ma doara urechea rau.