| Ionut246 a întrebat:

Bună ziua! Am o problemă cu gâtul, simptomele sunt: saliva albicioasa, tusit puternic, dorm noaptea cu gura deschisă, urechi înfundate. Specific am luat antibiotice (foarte bune la 24h)... Dar nu au niciun efect.
De un an de zile am această problemă. Să fie oare faringita?(Specific am probleme cu gâtul de mic, răcesc mai des).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Antibioticul se administreaza in cazul infectiilor bacteriene.
In cazurile in care afectiunile sunt de ordin viral, nu au niciun efect, chiar daca iei un camion de antibiotice.
Ca sa nu mai spunem ca nu poti administra orice antibiotic pentru orice tip de infectie bacteriana, asa ca sper ca acestea au fost retetate corect, de catre medic.
Pana acum ti-ai facut ceva analize?

| Ionut246 explică (pentru Floridori):

Deci medicamentele au fost date de medicul de familie, analize n-am făcut.(îmi este frică ca ma baga de covid)

| Floridori a răspuns (pentru Ionut246):

Ok, am inteles.
Daca ai aceleasi simptome de 1 an, chiar daca ai fi avut Covid la inceput, sunt foarte slabe sansele sa mai iesi pozitiv acum.
Si sa presupunem ca ai avea Covid.Iei tratament si gata!
Dar eu as merge pe alte variante, de exemplu o sinuzita cronica cu complicatii sau o infectie bacteriana sau fungica.
Tusesti cu secretii?
Iti simti sinusurile infundate sau simti presiune la nivelul lor?
Ai durere in gat?

| Ionut246 explică (pentru Floridori):

N-am avut covid.(Doamne fereste!)
Da tusesc, cu o saliva albicioasa(nu este galbena ca ce-a de la răceală)
Sinusurile, da se simt altfel (de exemplu:daca vorbesc mult sau puțin mai ridicat tonul mă doare gâtul)
Durerea în gat este continuă.(mă liniștește doar cand beau cald)

| Floridori a răspuns (pentru Ionut246):

As miza pe o sinuzita cronica cu complicatii sau in cel mai fericit caz, polipi nazali.Dar prima varianta imi pare mai plauzibila.
Nu trebuie sa iti fie teama de niste analize.In cazul in care este vorba de sinuzita cronica, netrarea poate aduce complicatii destul de grave.
Iti este teama doar de situatia cu covidul sau mai ai si alte motive?

| Ionut246 explică (pentru Floridori):

Și de cea cu covidul, dar mai am o frică de injecții, am leșinat cand mi-am luat sânge.

| Floridori a răspuns (pentru Ionut246):

Pai pana la injectii, mai intai mergi si afla despre ce este vorba.Doar nu este obligatoriu ca pentru orice sa se faca injectii.