| anonim_4396 a întrebat:

Hello!
Cand eram mai mica (in urma cu vreo 10 ani) am cazut si mi s-a spart paharul pe care il aveam in mana.
M-am taiat la deget, langa unghie si ciobul mi-a atins si radacina unghie, putin.
Acum unghia mi s-a deformat, pe mijloaul ei am o ridicatura, ca o linie.
Intrebarea este mi se va mai reface?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu cred ca o unghie deformata e o problema atat de mare. De refacut nu cred ca se mai reface, din moment ce au trecut deja 10 ani. Accept-o asa cum e si nu-ti mai fa probleme din cauza ei!winking

| Rockart a răspuns:

Păi dacă nu ţi s-a refăcut în 10 ani, nu cred. Dar tot ce-i posibil.

| WR104 a răspuns:

In mod normal ar tebui sa re refaca dar eu nu sunt medic asa ca o parere a unui specialist nu ar strica.
Succes!

| TooNight a răspuns:

Cred ca cu cresterea unghii, ti se va vindeca si acel defect la ea.Dar daca au trecut 10 ani...Totul este posibil.winking

| KameliaAura a răspuns:

Putine sanse sa ti se refaca, dar poti incerca la un medic specialist

| Mitu_Beto_1995 a răspuns:

Buna.
Eu spun ca cel mai bine ar fi sa mergi la doctor, ai putea face o infectie si nu cred ca iti doresti asta. Ceao

| anonim_4396 explică (pentru Mitu_Beto_1995):

Nu mai are cum sa mi se infecteze.Este ca si celelalte unghii normale, nu ma doare, doar forma este cam inestetica.

| Hyōhaku a răspuns:

Nu se va reface

| Hartan_Jonit_1961 a răspuns:

Nu stiu daca se va reface normal ar trebui sa ti se refaca pana acum uite un sfat gandeste-te asea cand ti-a intrat acel ciob in ce parte a intrat si din partea aia uitete atent/a

| Pustiu_Stefy_1997 a răspuns:

Nu stiu dar cum zice si mai jos ar trebui sa te duci la un medic sau la un manichiuristwinking

| twisteo a răspuns:

Daca au trecut deja 10 ani de atunci nu cred ca iti va mai trece. happy