| 000001girl a întrebat:

Hello! Ma confrunt de aproape un an cu o problemuta care nu imi da pace si ma sperie atat de tare in cat mi-e frica sa merg la medic!
Am inceput sa descopar prima data ca aveam 2 ganglioni umflati in ambele parti ale maxilarului, putin durerosi si in timp au crescut(nu exagerat) dupa ceva timp am avut unul si in zona inghinala care a trecut, apoi mi-a mai aparut unul pe partea dreapta, pe gat, palpabil, de la ce poate fi? Am tot cautat si vazut despre cancer etc, etc (tin sa mentionez ca sunt cu o imunitate praf) si uneori am simtit si ca am febra, ce poate fi? Cine s-a mai confruntat cu asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai o infectie cu cea microb in organism, care poate sa se manifeste periodic, in diferite zone.
O analiza de laborator poate sa identifice microbul care le produce, iar dupa o antibiograma se poate trata tintit, cu eficacitate maxima.
Mergi la un medic dermatolog!

| Simpatic a răspuns:

Pai si intreband aici ce anume cauti sa rezolvi?
Nu au legatura ganglionii inflamati cu cancerul, asta pentru ca sunt persoane cu cancer care nici nu stiu ca au, deci ganglionii sunt in primul rand in legatura cu o infectie nu cu cancerul.
Vrei nu vrei doar medicul este in masura sa descopere cauza ganglionilor tai inflamati!

Daca ti-ar spune niste oarecare pe TPU ca esti perfect sanatos/a sau esti foarte bolnav/a ar trebui sa iei de bune acele informatii? NU

tot ai nevoie de medic si investigatie medicala!

de ce teama de medic?