| TonyMontana a întrebat:

Salut.de aproximativ 1 saptamana am ganglioni umflati, am fost la doctor acum 2 zile si mi-a zis ca am rubeola, tot cam de 2 zile ma mananca si pielea dar deocamdata nu mi-a aparut nimic pe mine, si incep sa ma simt din ce in ce mai bine.Mai poate sa imi apara ceva pe pielea? In cat timp imi dispar acei ganglioni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TaviSMURD a răspuns:

Rubeola sau bubatul german se caracterizeaza prin umflarea ganglionilor de la nivelul gatului partea inferioara, febra intre 36-37 grade Celsius stari de molesala uneori voma si stari de greata. Exista cazuri in care nu apar pete intracutanate adica punctele alea rosii dar boala exista si este la fel de contagioasa de obicei "bubitele" apar in 3 valuri apoi dispar la fel. timpul pana la recuperarea completa este de 14 zile de la data depistarii. Ganglionii vor disparea in circa o saptamana si vei simtii asta prin dureri de cap si febra. Pe perioada bolii se recomanda evitarea lactatelor produselor greu digerabile si bogate in sare se recomanda consumul a multe lichide bogate in proteine si vitamine mai ales C ca tratament vitamina C aspirina cardio de 3 ori pe zi pentru mancarime tinctura mentolata. Cu placere!

| TonyMontana explică (pentru TaviSMURD):

Multumesc mult, mai am o intr...am stat 3 zile in casa pot iesi macar 1 ora afara?

2 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Nu nu iti recomand, asta ar ingruna vindecarea ca sa nu mai spun ca esti si contagios. Trebuie sa stai in mediu izolat cald si ferit de umiditate puternica deci in nici un caz afara. Sorryhappy