| Deeutza66 a întrebat:

Apelez la voi datorita "faimoasei" rubeolebig grin. Am si eu o problema. Am mult prea multi ganglioni, si nu numai in zona capului...Sunt de asemenea foarte durerosi sad Parca se inmultesc pe zi ce trece. Ce pot face? Mentionez ca rubeola este aproape de o saptamana. Cand vor trece acesti ganglioni?
Pot face baie si iesi afara daca nu mai am bubitze, si a trecut o saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Baie nu e recomadat sa faci pentru ca nu e bine sa stai in apa dar dus poti face linistita ca nu se intampla nimic. Afara ar trebui sa nu iesi pentru ca pot sa iti apara probleme mai grave dupa ( tu acum fiind bolnava ai imunitatea foarte scazuta si poti contacta orice virus; chiar si un banal virus gripal la tine poate sa devina ceva mult mai grav). Cu ganglionii nu ai ce face. Trebuie sa ii lasi sa "isi faca de cap". Dar stai linistita ca vor trece odata cu boala

| gina396 a răspuns:

Buna,sunt in aceeasi situatie ca si tine, deja nu mai suport am niste dureri ingrozitoareangry doctorul mi-a spus ca e normal, dar eu cred ca e cam exagerata"durerea asta"