| AlexandraBTC a întrebat:

Hello,
Poate cineva sa confirme ca mierea de manuka functioneaza?
Am citit pe https://manuka.ro ca este singura miere medicinală din lume, certificată de autorități medicale.
Este adevarat?
Mierea din Romania este si ea certificata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mierea de manuka am folosit-o pentru f multe. Traiesc in Australia si manuka honey este provenita din Noua Zeelanda, iar aici se gaseste in toate farmaciile si magazinele alimentare.
O folosesc de multi ani pentru raceala, gripa, tratamente anticancer, rani, taieturi, pus in ceai la raceala, amestecata cu argila, zeama de lamai si miere - ca masca pentru fata (ten) samd.

In Romania foloseam mierea de salcam neprocesata, amestecata cu tinctura de propolis sau pentru alte tratamente amestecata cu laptisor de matca. Mierea noastra romaneasca este la fel de potenta si tamaduitoare ca si cea de manuka, daca stii sa o amesteci cu alte produse apicole.
Daca o amesteci totusi cu tinctura d epropolis nu o poti folosii pentru piele sau fata, ci numai pentru inghitit in caz de boala, recuperare, anemie, problem cu stomacul si intestinele samd.

Manuka honey are niste grade de "potenta", cu cat este mai mare numarul cu atat este mai buna si mai potenta substanta care o contine. Aceste grade sunt codate cu MGO si UMF, Am pus ceva informatie legata de aceste coduri care se poat traduce cu google translate, daca nu stii engleza. daca ai nevoie de mai multe lamuriri, intreaba-ma!

"MGO stands for Methylglyoxal which is the organic compound responsible for Manuka honey's strong antibacterial properties. Scientists are still researching exactly how methylglyoxal works with other components to produce Manuka's unique health benefits. Our Red Label Manuka Honey is certified as MGO 83+ Manuka Honey.
Is higher MGO better in Manuka honey?
Manuka honey comes in a range of MGO ratings. The higher the number on the label, the better the health benefits and anti-bacterial properties are.
hich is better MGO or UMF?
An MGO rating is a standardised measure of methyglyoxal content and is an indicator of quality. Is UMF or MGO better? Because UMF is a complete, advanced grading system, it is a purer indicator; but MGO is simpler and more straightforward to test. Therefore, you cannot say one is more reliable than another."

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, functioenaza!
O folosesc frecvent de 30 de ani atat eu cat si familia mea si este foarte-foarte buna, in special care care are ingredient activ ridicat.

Mierea din ROMANIA este extraordinar de buna, daca amesteci PROPOLIS lichid in ea, avand aceleasi propietati ca si manuka.

| AlexandraBTC explică (pentru Violleta2022):

Super, multumesc
o folosesti doar culinar sau si pentru cosmetice ( ten, piele etc )?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraBTC):

Mierea de manuka am folosit-o pentru f multe. Traiesc in Australia si manuka honey este provenita din Noua Zeelanda, iar aici se gaseste in toate farmaciile si magazinele alimentare.
O folosesc de multi ani pentru raceala, gripa, tratamente anticancer, rani, taieturi, pus in ceai la raceala, amestecata cu argila, zeama de lamai si miere - ca masca pentru fata (ten) samd.

In Romania foloseam mierea de salcam neprocesata, amestecata cu tinctura de propolis sau pentru alte tratamente amestecata cu laptisor de matca. Mierea noastra romaneasca este la fel de potenta si tamaduitoare ca si cea de manuka, daca stii sa o amesteci cu alte produse apicole.
Daca o amesteci totusi cu tinctura d epropolis nu o poti folosii pentru piele sau fata, ci numai pentru inghitit in caz de boala, recuperare, anemie, problem cu stomacul si intestinele samd.

Manuka honey are niste grade de "potenta", cu cat este mai mare numarul cu atat este mai buna si mai potenta substanta care o contine. Aceste grade sunt codate cu MGO si UMF, Am pus ceva informatie legata de aceste coduri care se poat traduce cu google translate, daca nu stii engleza. daca ai nevoie de mai multe lamuriri, intreaba-ma!

"MGO stands for Methylglyoxal which is the organic compound responsible for Manuka honey's strong antibacterial properties. Scientists are still researching exactly how methylglyoxal works with other components to produce Manuka's unique health benefits. Our Red Label Manuka Honey is certified as MGO 83+ Manuka Honey.
Is higher MGO better in Manuka honey?
Manuka honey comes in a range of MGO ratings. The higher the number on the label, the better the health benefits and anti-bacterial properties are.
hich is better MGO or UMF?
An MGO rating is a standardised measure of methyglyoxal content and is an indicator of quality. Is UMF or MGO better? Because UMF is a complete, advanced grading system, it is a purer indicator; but MGO is simpler and more straightforward to test. Therefore, you cannot say one is more reliable than another."

| doctorandus a răspuns:

1. Mierea de manuka este adesea contrafacuta.

2. Nu e clar ce efecte medicale are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,este. O poți găsi și la naturiste

| Manuka a răspuns:

Eu am gasit pe site-ul: https://mieremanukapret.ro/ mai multe informatii despre beneficiile mierii de Manuka cat si ce era mai important pentru mine: Miere Manuka Pret la oferta. Am testat pana acum pentru o problema legata de virozele sezoniere si ma ajuta intr-o oarecare masura, insa ceea ce stiu si mai sigur e ca bomboanele cu miere de manuka fac minuni cand esti racit si te ustura gatul. Astea le recomand 100% oricui