| Ichigo a întrebat:

Hello, știe cineva unde aș putea să găsesc în Cluj-Napoca mezeluri/produse din carne 100% naturale fără E-uri, conservanți, potențiatori, arome și alte prostii?

Accept și recomandări de produse din supermarket-uri care sunt naturale.

Am început să-mi schimb meniul pentru o viață mai sănătoasă și am stat peste 2 ore la rafturi analizând etichete, dar cam toate au picat cele 3 teste. 1- fără E-uri, 2 - fără chimicale 3 - să aibă măcar peste 90% carne în compoziție.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Nici daca vad pe eticheta "100% natural", nu cred. Daca este produs industrial, este practic imposibil. Asa cum nu cred nici daca ma duc in piata la producatori particulari! Toata branza este produsa la Miercurea Sibiului, toti pepeni sunt de la Dabuleni si toti carnatii de la Plescoi. Si asta in fiecare oras din tara! De parca fiecare dintre localitatile mentionate are 3 milioane de locuitori, din care 70% produc, branza, pepeni sau carnati. La fel si cand vine vorba de vinuri. In orice hipermarket din Romania intri, gasesti zeci de sticle cu (sa zicem) Busuioaca de Bohotin. Sute de mii de litri, in total. Viile de la Bohotin au 100 de hectare, in total. Cat vin sa faci din 100 de hectare?!

De asta zic, daca vrei 100% natural, trebuie sa gasesti o sursa de carne proaspata, din animale crescute cat mai "bio" (cu porumb daca este porc, cu nutret, daca este vita, cu boabe daca este pasare) si sa-ti prepari singur mezelurile. Un loc la tara, unde sa-ti faci o afumatoare si un sopron/hambar cu ventilatie naturala pentru uscare, si mananci cum vrei.

| Ichigo explică (pentru JackR):

Speram la ceva de genul, mici magazine de familie care sa vanda produse facute de ei.

| JackR a răspuns (pentru Ichigo):

Nu neg faptul ca s-ar putea sa existe. Dar unde ar putea sa fie, mai ales in Cluj, n-am idee. In Constanta, sigur nu sunt, de asta aplic metoda despre care ti-am scris mai sus.

| Ichigo explică (pentru JackR):

Mai vad ocazional pe FB postari pentru alte produse gen miere, dulceata, compot, tarie, etc. Speram ca stie cineva si ceva de mezeluri. Am incercat si pe site-ul adoptauntaran.ro dar in Cluj nimeni nu furnizeaza chestii din carne :( Oh well, am incercat si eu... inapoi la conservanti :(

P.S. Ar fi lista asta de niste mezeluri cele mai sanatoase, ca sa te feresti cat de mult posibil http://www.businessmagazin.ro/......r-16951479

| JackR a răspuns (pentru Ichigo):

Multumesc pentru lista, este de tinut minte!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Fără primele 2 refuz sa cred ca există, cauta-le pe cele mai "sarace" in E si chimicale, căci 100% curate nu se poate happy. Noi mâncăm din export caci suntem atât de sclavi încât sunt obligați să mâncăm ce vor americancii, ue si restul' smecherilor. Eu personal luam salam din mușchi de cerb (parca) cu peste 80% carne și destul de simplu ca, compoziție. In Kaufland l-am gasit.

| Ichigo explică (pentru BuLaNNNeL):

Dupa ce am facut o selectie, am descoperit ca cel mai "sanatos" ar fi Cârnaţi de porc Maestro. 110g de porc la 100g de produs. Atata doar ca are un singur defect... are un conservant. Da-n rest, comparativ cu altceva de pe piata, e una din cele mai bune alegeri

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Ichigo):

Ia-l. Eu nu prea mănânc de fel. Poti lua legătura pentru carne dar, din vânat (urs, mistreț, căprioară) cu oameni din Moldova, Bistrița prin părțile alea. Am un vecin care se trage de acolo, iar cei mai mulți practica vânătoarea (doar ca e cam ilegala) si cam greu sa faci rost daca n-ai pe nimeni pe acolo. Aia poti sa zici ca e "bio". Ti-a dat Jack un raspuns mult mai complex ca mine cu industrialul. E doar mult marketing, iar cu aprovizionarea de pe la oameni de la țară tot nu e cine stie ce. Nu prea mai sunt oameni care-si cresc animalele cu ce produc ei in bătătură, le e mai simplu cu furaje din export si tot dracu ala e. Toate alimentele au niste "coduri" pe ele, fereste-te de tot ce e trecut de 2 ca fiind prima cifră. 0 si maxim 1 ia-le. Inclusiv lactatele (ori pe fundul cutiei, ori pe dop) la ele reprezintă numărul de repasteurizari după data de expirare. La oua cât de sănătos au fost crescute găinile si etc. Eu imi condimentez cu tot ce gasesc la categoria condimente friptura, iar aroma rezultată ma tine departe de dorul mezelurilor (care de ce sa nu recunoaștem, cel putin ca gust sunt ale dracu de bune).