| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hello TPU!
De ieri seara imi simt fata foarte palida, adica foarte alba. Imi simt mainile si picioarele, mai ales picioarele foarte reci.
Ieri seara nu puteam adormi ca respiram foarte greu si aveam o senzatie de lesin. Duminica si luni am fost intr o mini excursie, unde nu prea am mancat si am fost obosita. De la ce ar putea fi? Ma doare stomacul si imi vine sa vomit si putin mai inainte ma intepa pieptul in partea dreapta. Sa fie de la anxietate, atac de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai mincat ti a scazut glicemia, si cand iti scade glicemia poti avea mîinile si picioarele reci ca singele numai circula corect, dar pot fi si alte cauze circulatie proasta sau ai facut efort si de aceea esti epuizata, odihneste te bea apă maninca, daca ai glicemia mica ia o lingurita de zahar si bea un pahar de apă, nu consuma cafea sau alcool, cafea poti dar foarte putina pentru a regla tensiunea, trebuie sa iti iei tensiunea glicemia sa vezi ce valori au, ce varsta ai? Daca starea de rau persista suna la salvare, 112. Stomacul te doare sui ai senzatie de voma din mai multe cauze, de pilda ai mincat ceva si nu ti a placut ai facut indigestie, de aceea este mai bine sa chemi salvarea daca nu te poti duce la medicul de familie sa te consulte, multa sanatate ce varsta ai?

| Caro34 a răspuns:

Bună! Dragă Alina nu ne-ai zis ce vârstă ai... Ar fi bine să faci niște analize medicale complete (inclusiv tiroida!). Simptomele ar putea fi de la lipsa ferului din sânge și o anemie. Salate proaspete de legume roșii, sirop de coacăze, ficat de pasăre și dormit suficient, plimbare zilnică, lichide destule și atenție la: grăsimi, carnea de porc, brânza grasă etc. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un regim alimentar adecvat, odihna multă, mese regulate consistente.
Vin de coacăze.

| adryang78 a răspuns:

Simptomele descrise de tine pot avea mai multe cauze. Aici nu poți afla un diagnostic, doar sfaturi, mai mult sau mai puțin utile. Cel mai bine ar fi să consulți un medic. Începe cu medicul de familie, dacă e nevoie o să-ți recomande un medic specialist.

| Anonim430 a răspuns:

Poate fi anemie, probleme gastrice sau pulmonare. Numai un medic poate spune cu adevărat