| Safire17 a întrebat:

Hello TPU! Ma doare groaznic piciorul drept. Ce as putea lua ca sa imi treaca durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

În toate anotimpurile anului, dar mai ales în lunile de iarnă, cabinetele medicale sunt tot mai des vizitate de pacienţi care acuză dureri acute de picioare, permanente sau sporadice. Destul de frecvent, pacienţii descriu durerile de picioare grele şi obosite, cu simptome caracteristice pentru varice, ulcere varicoase, flebită şi tromboze.

Mai multe detalii aici: http://www.ziarullumina.ro/articole; 408; 0; 4779; 0; Remedii-naturiste-in-bolile-picioarelor-dureroase.html

Un om face pe zi in jur de 8 si 10 mii de pasi. Folosim picioarele atat de mult, dar le dam o foarte mica atentie, chiar le neglijam, pana in momentul cand incep sa ne doara.

Daca aveti dureri de picioare, iata cum le puteti alina:

Pentru a imbunatati circulatia la picioare in timpul cand stati jos, ridicati picioarele mai sus decat corpul si miscati degetele. Luati o pauza de 20 de minute si faceti acest lucru. Ridicati picioarele pana la un unghi de 45 de grade fata de corp.
Apa cu sare: intr-un lighean cu apa calduta, puneti 1-2 linguri de sare amara, apoi clatiti picioarele, cu palma le puteti bate usor si apoi cu o crema hidratanta, faceti-le masaj.
Folositi apa rece si apa fierbinte: stand pe marginea unei cazi de baie cu picioarele sub robinet, alternati cate 1 minut apa rece cu apa fierbinte (suportabila). Repetati aceasta manevra de cateva ori. Nu faceti acest lucru daca aveti probleme cu circulatia sau suferiti de diabet.
Masajul picioarelor – folositi ulei pentru bebelusi si faceti masaj picioarelor inainte sau dupa baie. Puteti ruga pe cineva sa va ajute cu masajul. Acoperiti intreaga suprafata a picioarelor, rasuciti degetele, apasati, faceti miscari circulare. In curbura talpii apasati cu putere si alunecati, veti simti o reala placere.
Cuburi de gheata – intr-o panza, puneti cateva cuburi de gheata si cateva minute frecati pe picioare. In acest mod inflamatia va scadea si veti observa un usor efect anestezic. Dupa aceasta manevra, picioarele pot fi sterse cu un tampon in care inmuiati alcool, otet sau tinctura de hamamelis, pentru un efect de racorire.
Miscare: pe timpul zilei, pentru a nu avea dureri de picioare si a invigora circulatia sanguina, faceti exercitii fizice. Folositi muschii intregului picior.
Incaltamintea este importanta, mai ales cand umblati pe suprafete tari, accidentate sau pavaje. Incaltamintea cu talpa groasa va poate proteja, absorband socurile. E evident de ce femeile care poarta pantofi cu talpi subtiri si tocuri inalte au dureri de picioare.
Muschii gambei: daca purtati incaltaminte cu toc inalt, acest muschi vor sta permanent incordati si prin urmare vor obosi. Va recomandam ca macar pe timpul zilei sa folositi tocuri joase.
Daca purtati tocuri piciorul va aluneca in fata cand mergeti si toata greutatea va fi sustinuta de partea din fata a talpii. Un remediu pentru aceasta problema ar fi purtarea branturilor.
In mod normal picioarele se umfla in a 2-a jumatate a zilei. Sfatul este sa cumparati incaltaminte in aceasta perioada a zilei pentru a lua marimea corecta.

Sursa: http://www.bendo.ro/remedii-pentru-dureri-de-picioare/

12 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Sunt mai multe motive pentru care te pot durea oasele, unul dintre ele e ca esti in crestere si cresc si oasele odata cu tine deci te dor, alt motiv ar fi unul mai serios si anume acela ca ai putea avea probleme hematologice cei cu anemii severe nedescoperite (probleme cu sangele)au de obicei dureri de oase deci ar trebui investigata problema cu durerea de oase, analize hematologice specifice, mai poate fi reumatism, dar eu zic ca te dor de la crestere, sper, dar totusi trebuie investigat sa mergi la medic neaparat sa nu te trezesti cu surprize mai tarziu pentru ca a lua calmante tot timpul nu e o solutie, ok.

| Safire17 explică:

Ma dor oasele, am 10 ani... Am mai avut aceasta durere de mai multe ori, dar acum nu stiam ce pot lua in afara de algocalmin, ca nu am acasa si sunt singura si nu mai cobor 4 etaje sa merg la farmacie.

| AndreiGabi a răspuns:

Hmmm... sper sa ghicesc despre ce durere vorbesti. Pateam cand eram mai mic, ma durea fara motiv si foloseam asa : apa calda(in limite suportate) plus sare(o cescuta poate mai bine), in care tineam piciorul cateva minute, masandul bine; apa calda cu tarate de grau si aici la fel.

| RomulusMilea a răspuns:

De la ce? Nu se poate să te doară aşa dintr-o dată! În ce parte? Poţi merge? Îl poţi flecta (îndoi)? Te doare un muşchi, un os sau o venă/arteră?

Pentru astfel de situaţii, eu am întotdeauna acelaşi sfat: trebuie să mergi la un medic, la un specialist!

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Pune o compresa sau o sticla cu apa calda.

| DuLcyK a răspuns:

Cel mai probabil ai apendicita, pentru ca la apendicita te doare piciorul si te inteapa in partea dreapta, consulta un doctor, asta este cel mai bun sfat si fa asta cat mai repede pentru a nu se duce la alt ceva mai grav!

| wolfman22 a răspuns:

Nurofen forte, sau gel!

| HarMonyy a răspuns:

Paii...nu poti ''lua'' nimic, numai daca te ungi pe picior cu ceva crema pentru a-ti trecehappy

| Bianca101 a răspuns:

Pentru durerea de oase incearca pastilute Diclofenac

| 123sar a răspuns:

Eu zic sa tragi o fuga pana la medicul ta sa iti vada piciorul ca mai apoi sa iti dea diagnosticul cu medicamentatia corecta.
Ai face bine sa nu te uiti dupa ce zice lumea ca s-ar putea sa iti faca mai mult rau decat bine.Multumesc

| cristi1230 a răspuns:

Mai taie din ele dale...

| Daniela_Andreea_1989_FQdd a răspuns:

Va rog spune si mie cineva ..am o durere de picior drept de vreo 7 ani..nu este o durere insuportabila poate de aia nu merg la doc..deci ma doare periodic din cateva zile in cateva zile..am tot zis ca este d l frig dar nu mai stiu ce sa cred..ma doare de sus pana la genunghi si pe os....stie cineva ce ar putea fi?