| madalinutza a întrebat:

Hello TPU! stiti ceva metode de combatere a depresiei?
Eu cred ca am intrat in depresie..adica mi s-a intamplat ceva care pentru mine a fost cam dureros..si de atunci ma simt oribil..si nimic nu ma mai poate face sa zambesc, niciodata nu am chef de nimic, nimic nu imi aduce cheful..inainte eram o persoana plina de energie, radeam mereu din orice motiv..acum trebuie sa ma prefac ca sunt fericita, am zambet fals..toata lumea ma intreaba ce am..si am gandirea aceea ca nimic nu e bine si nu va fi niciodata bine..va rog frumos ajutati-ma ca e oribil sa fii in starea asta crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Depresia trebuie diagnosticata de medicul psihiatru si tratata vreme indelungata.O stare de tristete generata de un eveniment nu este o depresie ci doar o descurajare temporara.Forta de a o invinge este chiar in tine. Daca nu reusesti te adresezi unui psiholog.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mira):

Diagnosticul de depresie este valabil de obicei cand starea de tristete devine invalidanta si te impiedica sa-ti desfasori activitatile cotidiene si sa muncesti sau cand starea de tristete dureaza de cel putin 6 luni.
Psihologul NU trateaza depresia iar cea mai buna psihoterapie o face psihiatrul nu psihologul. Antidepresivele functioneaza exact ca niste carje cu care ''inveti sa mergi'' din nou iar ulterior scapi de ele.

De ce nu te poate ajuta psihologul? Fiindca nu-ti poate face terapie 24 de ore din 24 si nici nu se pricepe cum functioneaza creierul uman (nu e medic)

mira
| mira a răspuns:

Pentru DarkSpore
Acelasi lucru l-am sustinut si eutonguesihiatrul diagnosticheaza si trateaza depresia autentica(nu cea categorisita gresit) vreme indelungata. Daca este o stare temporara psihologul poate fi de ajutor.In niciun caz nu confund psihiatrul cu psihologul.

| Prezidentul a răspuns:

Poti elimina depresia, daca asculti muzica, scrii sau daca ignori total lucrurile care iti provoaca stres.
Ia-le ca pe niste "glume proaste". Depresia apare in general atunci cand ne consumam mai mult decat trebuie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Antidepresive. Depresia netratata se croncicizeaza si cu greu mai scapi de ea.

| MihaiN a răspuns:

Recomand un psiholog bun (am numarul unui psiholog foarte bun, e profesor la mine la facultate - psiho, imi poti da mesaj privat si iti trimit numarul lui).Te-ar ajuta sa ai alaturi de tine cativa prieteni, oameni care sa fie acolo alaturi de tine, sa te sustina si sa faceti diverse lucruri dragute impreuna.Pe langa asta, te-ar putea ajuta practicarea un sport, lectura (dar sa nu fie carti triste, ca iti fac mai rau), plimbarile cu oamenii, muzica (la fel, sa nu te intristeze), eventual documentare (mai si inveti cate ceva), si sa te concentrezi pe lucruri constructive, cum ar fi hobby-urile.Si iti spun ca lucrurile POT fi bine, asta e unul din primele lucruri pe care un student de la psihologie il afla happy Daca vrei sa discutam mai mult, imi poti scrie mesaj privat, m-as bucura sa vorbim.
Mihai

| alezander12 a răspuns:

Daaaaaaa.Stiu foarte bine ce este depresia si as putea sa-ti dau si mici sfaturi care ar putea sa te ajute! Daca ai un prieten de incredere vorbeste cu el despre problemele tale sau ai putea cu un psiholog. Poti incerca sa rezolvi aceste probleme ca sa te simti mai usor pe suflet.Ai putea sa-ti gasesti niste activitati ce ti-ar lua gindul de la aceste probleme! Cea mai buna solutie este sa te adresezi unui specialist care intr-adevar ar putea sa te ajute!

| MamaNegri a răspuns:

Asculta melodiile tale preferate mananca inghetata sau ce iti place tie relaxeaza-te etc. cea mai importanta e comunicarea. vorbeste cu cineva! in cine ai tu incredere. si fara gluma: in situatii de astea du-te la un psiholog. te va ajuta. incearca sa privesti partile bune sau sa iti creezi tu unele. bafta!

| RebekahAndreea a răspuns:

Hei happy Viata merge inainte indiferent de ceea ce s-a intamplat. Razi cat de tare poti, nu da prea mare importanta problemelor, gaseste-ti un hobby. Picteaza, deseneaza, scrie, practica un sport, sau poti alege fotografia. Discuta cu persoane noi, fa-ti alti prieteni. Iesi cu prietenii tai cat de mult poti, uita de probleme, fi o persoana mai nepasatoare happy Sper ca te-am ajutat, o seara frumoasa, ai grija de tine.

| xTheLittleMe a răspuns:

Incearca sa elimini depresia facand lucruri care te inveselesc.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru xTheLittleMe):

Pai in asta consta boala, nimic nu te inveseleste. Nu poti face lucruri care sa te inveseleasca, orice ai face tot degeaba...

| xTheLittleMe a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Imi pare rau ca nu o pot ajuta! Dar sunt sigura ca daca se va ruga la Dumnezeu va trece peste acest lucru!

| BeRcU a răspuns:

Un psiholog este cea mai buna variata.
Depinde si cum privesti situatia, depinde de varsta ta, poate fi un moment trecator carui i-ai dat prea multa atentie. Gandeste-te ca`i prea urat sa lasi acea fata care,, radea din orice motiv '' in urma din cauza unei situati de moement urate.
Momentele grele iti definesc caracterul si fiecarui om ne este dat sa trecem prin ele happy.
Enjoy! happy