| SuperFata a întrebat:

Hello, TpU!
Vin cu cateva întrebări controversate...
Ce părere aveți despre impunerea purtării măștii în perioada asta in care tot mai mulți se îmbolnăvesc?

Ar trebui introdusa masca în spatii închise?
Este acum ca o recomandare, însă nu s- a impus sa o purtam obligatoriu ( știu, noi doar asa o vom purta )...
Răcită fiind, dacă as ieși la cumpărături, mi- as pune masca. Voi cum gândiți în situațiile date?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Părerea mea este că lumea nu o sa mai fie niciodată la fel și că de viruși, covid nu o să scăpăm prea curând, kraken nu e atât de agresiv dar e foarte contagios, nu cred că situația se va schimba nici în 2025, mereu vom avea relativ aceleași probleme cu aceste măsuri anticovid și gripale, anul liniștii noastre sufletești a fost 2019 și acolo s-a oprit, de atunci trecem și vom trece multi ani de acum înainte prin aceleași scenarii, de pe asta vor avea multi de câștigat, mai ales Big Pharma și cei care au creat cu rea știință virusul covid in laboratoarele din Wuhan că nu mai coincidenta nu a fost cu acest virus artificial care pare să ne terorizeze și după 3 ani, nu era sufiect sa izbucnit și un "război" in Ucraina, și asta la fel organizat, bine pus la punct cu ani în urmă ca și cu covid-19. Se vor scoate și banii cash probabil anul asta și probabil ne vor mai aștepta unele surprize "îmbucurătoare" multi ani înainte. Sunt multe chestii care ne depășesc pe noi, dar eu cred că se urmărește depopularea planetei și să ne înnebunească,foarte mulți oameni au innebunit, acum cu războiul vad că unii de frica se și sinucid, deci mass-media o implementat o psihoza in masă de unii oameni au rămas cu șocuri și cu probleme psihice, zi de zi o fac și le cam iese, ba chiar s-au mutat și pe tiktok să inducă frica și teroare.
Se întâmplă și chestia cu războiul pentru a prăbuși economia Europei, dar cine știe ce ne va mai aștepta.
Degeaba poarta unul doi masca daca 500 nu o fac, mai ales că ei pot fi purtători de virus neștiind adică fiind asimptomatici și să trateze situațiile astea într-un mod foarte superficial, sa fie foarte delăsători. Nici masca aia nu se știe dacă protejează 100%,și prin hrana încearcă să ne îmbolnăvească,și prin pastile ( conțin și ele grafen), cam prin orice metoda, scăpa cine poate, nu e de ajuns sa fii tu precaută daca cei din jurul tau nu sunt. Cei care conduc lumea din umbra ne vor nebuni, morti, săraci și prosti asta e cert!

| SuperFata explică (pentru Fantaspirit):

Din păcate, este adevărul crud! -sad ? Si eu sunt de aceeași părere și cred ca nu va mai fi prea curând sau niciodată la fel.

6 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Deloc nu as purta masca. Este o prostie mare cat casa sa porti masca tot timpul. Daca nu vrei sa contaminezi atunci nu mergi in locuri aglomerate. Daca este necesar atunci sunt de acord sa porti masca doar in acele momente. Altrfel corpul trebuie sa respire liber.

De fapt tot ce se petrece acum este urmarea faptului ca am stat izolati si cand ne-am intalnit am purtat masca. Virusii nu au putut circula liber iar noi sa capatam imunitate.

"De ce racesc copiii atat de des

Copiii, in special cei mai mici dintre acestia, tind sa raceasca foarte des. Mai ales toamna si iarna, ai putea crede ca sunt tot timpul bolnavi. Daca un adult raceste, in medie, de 2 - 4 ori pe an, bebelusii si copiii cu varsta pana in 2 ani pot avea pana la 8 - 10 raceli pe an. Odata ce incep sa mearga la cresa sau gradinita, numarul acestora creste.[3]"

"Sfaturi pentru a preveni racelile la copii

Pentru a-ti ajuta copilul sa evite racelile sau, daca este deja bolnav, transmiterea acestora celor cu care intra in contact, invata-l:

1. Sa se spele pe maini, cu apa calda si sapun, dupa fiecare vizita la baie, inainte de masa si dupa o sesiune de joaca, fie ca se desfasoara in casa sau afara;
2.Sa foloseasca dezinfectant pentru maini atunci cand nu are acces la apa calda si sapun;
3. Sa-si acopere gura cu un servetel de fiecare data cand tuseste sau stranuta si sa se spele pe maini imediat dupa; daca nu are un servetel, este mai bine sa tuseasca in indoitura cotului decat in palma;
4. Sa evite contactul cu persoanele bolnave.[3]"

conform:

https://www.drmax.ro/......-tratament

| Fantaspirit a răspuns:

Mulțumesc pentru funda happy

Răspuns utilizator avertizat
| qathaliyn a răspuns:

Îmi place să ne vedem la față, e foarte nașpa să nu ne vedem.

Totuși tot ceea ce spun doctorii este mult mai bun decât ceea ce spunem noi, deoarece ei au cunoștințe foarte adânci. Așadar, cel mai bine ascultăm de ei.

| m4r1qzx a răspuns:

E doar o recomandare pentru că mai e și gripa și kraken ăsta și toate minunile de boli circulă acum. Daca ești răcită(nu contează că e o boala basic sau mai fatală) ar fi indicat sa porți masca, cel puțin din respect pentru cei din jurul tău.Ca daca eu tușesc in fața ta răcită, și ăla de lângă strănută logic că microbi mei și a pers.respective ar contamina toate persoanele din încăpere (mai mult sau mai puțin). Seară faină!