| eusebiu27 a întrebat:

Salut, masca va fi obligatorie numai in spatii inchise sau si pe strada cand mergem?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca doar in spatii inchise, precum si daca tusesti, stranuti, scuipi in jurul tau, chiar in aer liber.

Masca are rolul de a inlocui BATISTA ce ar trebui sa tii in fata ta, chiar si daca esti "doar" racit.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cetatene! Vezi ca pentru asta ti se poate bloca sau sterge contul. Daca vrei sa contrazici pe cineva fa-o in mod civilizat nu ca mai maimuta din padure!

| pandispanpufos a răspuns (pentru Salontanul):

Eu i-am respuns in acelasi fel in care vorbeste si el. Nunai ca nu i-am spus direct cuvantul "prost" si i-am zis despre strut?

| Salontanul a răspuns (pentru pandispanpufos):

Da-l incolo! Si-a luat-o. A fost, probabil, blocat!

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil si pe strada, fiindca poti sa o iei la fel de usor si daca cineva din fata ta, a stranutat sau tusit, imprastiind virusul in aer.
Uite aici:
https://7news.com.au/......--c-969064

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi? Ai rabdare sa fie publicat ceva oficial. Nu citim nici ganduri nici viitorul

| gabicoo a răspuns:

Doar în mijloacele de transport și spațiile închise!
Pe stradă nu e obligatorie! Dar și curaj să umbli fără mască? Poate să-ți tușească un prost drept în față! Și lumea e plină de ei!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Uite un "bun" exemplu:
https://www.ziardesuceava.ro/......000-de-lei

;))

| Raul1472627 a răspuns (pentru gabicoo):

Si cei cu astm ce fac? O sa umble cu masca cand ei si asa fara masca iau greu aer?

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am ascultat ieri cu atentie declaratia presedintelui a zis asa:in spatii inchise gen magazin sau autouze deci si in taxi daca luam taxi.Pe strada nu.Desi si la momentul prezent exista oameni care poarta peste tot masca si in spatii inchise si pe strada si oameni care nu poarta nicaieri.Deci obligatoriu doar in spatii inchise.In alta ordine de idei la locul meu de munca este scrisa clar:masca nu te protejeaza de virus protejeaza pe altii de tine daca tusesti sau stranuti. Oricum aerul intra in masca.Doar daca porti masca ca cei din filme care filtreaza aerul esti protejat. Mastile ce avem noi nu filtreaza aerul.Dar un lucru e clar.Aceste masuri de protectie au fost foarte bune.Este primul an in care nu m-am racit deloc.Bine ca am si avut grija dar dezinfectiile astea si masurile de 2 m metri intre oameni, rarirea lor au avut ca efect nu numai reducerea imbolnavirilor de covid dar si reducerea cazurilor de alte infectii respiratorii si gripale de sezon.

| AlinMrs a răspuns:

Mai usor cu discrepantele copii, din cate am auzit o sa se reduca din restrictii in schimb masca o sa fie obligatorie si in spatiile publice.

| pandispanpufos a răspuns:

Sau sa treaca pe langa tine si sa intoarca capul spre tine si sa tuseasca.