| Einstein100 a întrebat:

Hepatita e sinonim cu afectiunile hepatice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Afectiuni este cuvantul folosit la modul general pentru bolile ficatului.Hepatita este o boala a ficatului.
Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Hepatit%C4%83

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hepatita e o afectiune hepatica, pot fi mai multe

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Hepatita NU este "sinonim cu" afectiunile hepatice!

Ea este o afecţiune/boală a ficatului ( deci, este una dintre afecţiunile hepatice ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/hepatita

http://www.sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/afectiunile-hepatice_6573

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Nu, hepatita este forma infectioasa. Ca tot ce se termina cu ita: amigdalita, etc.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Esti penibil.Te-ai informat inainte sa dai acest raspuns? Tengatita la ce se refera?

| cristimihailov a răspuns (pentru darrio2007):

Ma gandeam ca iti lipseste rabdarea.
Carti de citit sunt destule pe lumea asta.
Cum ai reusit sa faci totusi o pasiune pentru cartile de colorat si benzile de desene animate cu Rahan si Spiderman... nu imi dau seama.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu inteleg legatura? Detalii.

| cristimihailov a răspuns (pentru darrio2007):

Citeste raspunsul pe care mi l-ai dat mai sus. Cu tengatita ta.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Curios ca am propus spre stergere acel raspuns.Desi vad ca a ramas.Era doar o figura de stil.Nu are legatura cu Rahan si Spiderman.Desi Rahan o citeam in copilarie.

| cristimihailov a răspuns:

Hepatita este varianta infectioasa a ficatului datorata unui tip de virus. Afectiunile hepatice ar trebui sa vada in ansamblu.

| Bogdan123Bogdan a răspuns:

No,afectiunile hepatice tin de bolile de ficat. wave

| suntserios a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Si hepatita oare ce afecteaza daca nu ficatul?

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Si hepatita ce inseamna, dupa tine? Boli de creier? Nu mai raspunde, copile, daca nu ai habar.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Nu cunosti termenul de sinonim?

| Bogdan123Bogdan a răspuns (pentru darrio2007):

Lol,dar nu poti sa taci o data? Am inteles, acum taci si u dracu, ca ma doare capu

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Ai hepatita? De te doare capul? Vorbeste frumos.Nu te-am jignit.

| Bogdan123Bogdan a răspuns (pentru darrio2007):

Bine,cum zici tu domnule ''perfect'' wave

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Nu ma lua la misto.Aici nu jignesti.Nu iti convine poti sa ma adaugi in lista de ignore.Mai ales ca pari un copil. Daca tu esti in poza.

| Bogdan123Bogdan a răspuns (pentru darrio2007):

Poza e de ceva ani asa ca ...si de ce te-as baga la ingnore,happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Mai actualizeaza-ti si tu poza.Ca vei fi tratat ca un copil pe site.

| Bogdan123Bogdan a răspuns (pentru darrio2007):

Laso asa ca e buna, decat o poza cu o barca.winking

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Barca ai este cat cateva blocuri. Vrei sa o pun iar pe aia cu generalul?

| Bogdan123Bogdan a răspuns (pentru darrio2007):

Si ai vrea sa zici ca barca aia e a ta? Sau ca generalul ala esti tu? Pune si tu poze cu tine

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan123Bogdan):

Daca era a mea(cea din spate, ca sunt doua)nu mai stateam sa dau explicatii pe aici.Gata,ca ne raporteaza cineva ca ne-am abatut de la subiect.O zi buna de Duminica.Pa.

| Bogdan123Bogdan a răspuns (pentru darrio2007):

Si tie.

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Hepatita este un derivat al bolilor hepatice!