| anonim_4396 a întrebat:

Hepatita medicamentoasa estecontagioasa?
care este tratamentul acesteia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e contagioasa. In functie de gravitate, tratamentul se poate face intr-o sectie de reanimare, intr-un spital pe sectia de boli infectioase sau acasa. Ce poti face daca ai o forma usoara, tratabila la domiciliu: regim strict: fara prajeli, oua, grasimi, doar fructe si legume proaspete sau fierte, lactate degresate si carne slaba fiarta timp de macar 4 luni. In plus poti lua, la recomandarea medicului: Essentiale, Silimarina, Liv52 (un singur preparat, nu toate).

| pisi dy a răspuns:

Nu! Fa-ti transaminazele lunar pana revin la normal, nu mai lua NICIODATA medicamentele : Paracetamol ( subst activa -acetaminofen, contraceptive orale, izoniazida, clorpromazin, Metildopa, Amiodarona), spune-i anestezistului in caz ca o sa ai vreodata nevoie ( pentru ca nu e voie Halotan, daca s-o mai folosi). In orice caz, de cate ori trebuie sa iei un tratament sfatuieste-te cu un medic, nu lua de capul tau nimic, ai grija de tine( nu alcool, fumat, steroizi de "facut muschi"- scuze, nu am fost atenta daca esti baiat sau fata- dar nu face pitici pe creier ...Sanatate!

| dalea a răspuns:

Doar hepatita virala este contagioasa. Iar pentru tratament mai bine te adresezi unui medic pentru ca este nevoie si de un regim alimentar strict.

| astrolutza a răspuns:

Din cate stiu, am avut eu medicamentoasa si parca nu este contagioasa ...si pentru a ma vindeca am urmat tratament cu liv52 timp de 2 luni si tot atat timp un regim alimentar (dar pe care nu il urmam cu strictete si mai furam si eu cate un cartof prajit sau un pahar cu suc ) big grin