| imihaistoian a întrebat:

Prin tratamentul cu interferon vindeci hepatita b sau decat o tii sub control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista pacienti care se vindeca (disare virusul din organism) si pacienti care nu se vindeca, doar se incetineste evolutia bolii. Exista niste analize anterioare (replicare virala, biopsie hepatica0 care stabilesc ce pacienti au sanse sa se vindece si aceia vor primi tratament cu interferon. Se stie, de exemplu, ca pacientii care au activitate necroinflamatorie mica pe biopsia hepatica nu au nici un beneficiu in urma tratamentului, ci doar suporta reactiile adverse, asa ca acestia nu primesc interferon, ci doar dieta si hepatoprotectoare.