| BiBiIntraInAjutorPtTPU a întrebat:

Hey! Am o mare problema cu dintii ori si cat m-as spala pe dinti pot sa ma spal si de 10 ori pe zi si pentru o buna perioada tot nu am dintii albi nu stiu ce sa mai fac ce imi recomandati va rogg!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovitddefulger a răspuns:

Trebuie sa i-ti schimbi periuta de dinti cel putin o data la trei luni de zile si foloseste una buna.Pe urma schimba pasta de dinti pe care o foloseste in fiecare luna, altfel microbii care se dezvolta in cavitatea bucala devin resistenti si spalatul pe dinti devine inutil.Clateste bine gura dupa periaj si foloseste apa de gura..plax e ok. Pune pasta de dinti pe toata suprafata periei, presara bicarbonat de sodiu peste pasta pana arata asa ca o ninsoare, un strat, iar peste stoarce cateva picaturi de lamaie, peste care mai adaugi un strat de bicarbonat de sodiu.Periaza dintii astfel 3 ori pe zi.Cu cat perierea e mai de calitate cu atat efectele vor fi mai bune. Dupa o saptamana te opresti si foloesesti metoda asta de periere o data pe saptamana sau o data pe luna.La mine, cel putin, a dat rezultate incredibile.Succes.

6 răspunsuri:
| LanaDelRayFan a răspuns:

Ti s-a depus tartru.O vizita la dentist nu strica fiindca pe viitor, daca nu te duci vei avea mai mari probleme dentare.Asa sunt si eu, si mi-e frica sa merg I don't want to seeNu am curaj.Dar cred ca o sa merg...Sunt nevoita...sad
Succes, BiBiwinking

| Broadband a răspuns:

Ceea ce vezi tu la tv, la vedete, staruri si zici wow ce dinti albi, in 70% din cazuri sunt dinti pusi + o gramada de bani cheltuiti sa ai zambetul ala ( asta ca o informare) si daca vrei sa-i albesti foloseste bicarbonat de sodiu, pune putin pe periuta si spala-te dar nu mai mult de 1 minut pentru ca ataca dintii si ii faci mai rau decat ii ai. eu am incercat o saptamana in fiecare zi ma spalam si se vede diferenta

| Addaa1998 a răspuns:

Ar trebui a sa ii ai albi perfecti iti recomand sa ti albesti! asta costa vreo 50 de milioane hmmm mai bine nu doar ca atunci ii vei avea perfect albi
Iar in alt caz spalate cu pasta de alta marca!
Depinde de ce mananci
Trebuie sa ai rabdare daca nu albesteti dintii

Bafta :*!

| Cryshhtian a răspuns:

Culoarea dintelui este determinata de grosimea dentinei in raport cu grosimea smaltului translucid. Desi toata lumea isi doreste dinti cat mai albi, culoarea lor este influientata si de factorii ereditari, ce determina grosimea dentinei si a smaltului acoperitor.

| Gabitech a răspuns:

Buna. trebuie sa intelegi ceva. Asa cum fiecare avem pielea diferita datorita pigmentului pielii, aceeasi treaba e si la dinti. fiecare om are pigmentul lui. Daca pigmentul dintelui tau nu este de alb perfect, poti sa incerci cate solutii vrei tu ca nu o sa fie de un alb perfect niciodata. Nici cu ajutorul doctorului. Cea mai buna solutie de albire la mine stii ca era pasta aia colgate care iti albea dintii in 2 saptamani. am vazut ca a iesit una in care scrie 1 week.+ se gaseste in hypermarket "pearl drop..sau ceva de genu " e ca un polish de dinti, o sticluta mica din plastic. Daca nici asa nu merge, acela este pigmentul dintelui tau si nu ai ce sa ii faci. Cu respect, Gabi

| MsGrey a răspuns:

Incearca ca dupa fiecare spalare sa te clatesti cu o solutie facuta din putina apa si o lingura de bicarbonat de sodiu...Ia o dusca, tine-o in gura vreo 3 minute daca reusesti si apoi clateste bine...sau mai poti incerca cu lamaie..btw uita-te aici : http://www.youtube.com/watch?v=2hKfYzLXp-E ..Eu vroiam sa imi albesc dintii, dar dentista m-a sfatuit sa renunt la idee deoarece nu e sanatos pentru dinti, afectand in timp smaltul.