| anonim_4396 a întrebat:

Hey,am o problema..de la un timp..cred ca 1 an si ceva cand ma trezesc si ma ridic din bat brusc ca suna alarma vad negru si ametesc apoi ma trantesc pe pat, nu ma mai pot tine pe picioare.Nu se intampla numai dimineata,chiar si daca stau jos pe un scaun si ma ridic,insa nu defiecare data cand stau undeva jos, dar pot spune ca o patesc macar 1 data pe zi.Inafara de asta,de anul acesta am program la scoala de dimineata si nu sunt obisnuita sa ma trezesc dimineata si sa ma culc devreme, deci sunt obosita toata ziua.Beau macar un energizant pe zi,asta cu mult timp in urma nu neaparat din cauza programului, fiindca ma culc tarziu de mult timp.Ma rog, sa va zic ce s-a intamplat azi..Ma plimbam cu rolele asa cum obisnuiesc sa ma plimb in fiecare seara macar 2 ore si azi ma duceam dupa prietena mea si mergeam eu linistita si fara sa-mi dau seama am cazut,dar nu m-am impiedicat pur si simplu corpul meu s-a lasat in jos si mintea mea a ramas blocata,am ramas cu privirea fix intr-un loc,numai auzeam,nu imi dadeam seama ca am cazut si am stat jos cum am cazut nemiscata pana m-a strigat prietena mea si m-am trezit la realitate sa zic asa,noroc ca era mai tarziu si nu era nimeni pe strada aia,ca zicea lumea ca-s nebuna,anyway,e ciudat cum am ramas ca o leguma si am cazut cu o ameteala grava plus ca,cand a venit prietena mea eu nu realizam inca adica parca visam, parca nu mi se intampla mie.Am mai patit asa in curtea scolii, dar anul trecut..numai ca atunci am lesinat si mi-a povestit prietena mea ca am cazut jos la poarta scolii (penibil). Vreau sa stiu de la ce,si daca e foarte grav, adica grav e fiindca puteam sa patesc asta in fata unei masini.Mentionez ca sunt bipolara,dar nu am patit asta de la depresie sau ceva de genul, deci n-are legatura cu bipolaritatea.Credeti ca e de la energizante? Oboseala? Ce as putea sa fac?

Apropo dorm circa 6-7 ore pe noapte.

FUNDAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu e neaparat din cauza anemiei, cum ti s-a spus. Exact aceeasi problema aveam si eu. Intr-o dimineata, chiar am ametit si am cazut. Am mers la doctor si mi-a spus ca e din cauza ca imi scade tensiunea. Mi-a recomandat sa stau 1-2 minute pe marginea patului, sa nu ma mai ridic brusc. Iti recomand, de asemenea, sa lasi energizantele. Ti-am povestit cazul meu, e posibil ca tu sa ai alta problema.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
E din cauza anemiei. Incearca sa ai o alimentatie mai bogata in tot felul de vitamine.
Cateva alimente bune pentru combaterea ei sunt : patrunjelul, Brocoli, banane, morcovi, iaurt, ficat de pui, spanac.
Eventual iti poti face niste analize sa vezi ce-ti lipseste mai mult din organism si sa iei niste suplimente.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai ridica asa de brusc, cel putin asta mi-a zis mie doctorul ca asa mi se intampla si mie

| malvinacroft a răspuns:

Asta se cheama ca ai lesinat, si vine de la carente pe care le are corpul tau in cine stie ce nutrienti. Bea dimineata o lungura d eotet de mere (neaparat de mere) in apa, cu miere, pe stomacul gol, mananca sanatos, nu mai bea in nici un caz energizante, pentru ca ele consuma si ce nutrienti mai ai, si culca-te macar doua zile pe saptamana la 10 seara.