| AlinaHoran a întrebat:

Hey! am si eu niste intrebariconfused.
so.acum o ora am mancat ceva tare si mi s-a spar o parte mica din masea(o parte din margine). Aceasta masea a fost plombata si din cate imi aduc aminte parca mi-a scos nervul(nu's sigura). Maseaua asta nu mi-a cazut pana acum si nici nu stiu daca e de lapte. Este pe partea dreapta de jos a treia masea (dupa ea mai urmeaza una). Stiti cumva daca mai cadecryingcrying? sau daca nu, ce pot face? Imi este frica sa ma duc la stomatolog deoarece cred ca o sa imi extraga maseauasad.
P. S am 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| melyyy a răspuns:

Nu ai incotro happy trebuie sa te duci la un specialist... nu trebuie sa-ti fie frica...chiar nu ai de cebig grin

| Detanatar a răspuns:

In cazul dat nu mai poti face nimic. Daca maseaua nu-i de lapte nu o sa ti-o extraga.Ar fi bine totusi sa te duci la stomatolog fiindca daca o sa lasi gaura din masea asa cum este, se va largi, si iti va afecta serios nervul.Ai putea avea probleme si la perierea dintilor.Numai bine si sanatate!

| Adyna_2786 a răspuns:

Pey...nu stiu daca mai urmeaza doar una singura dupa eha s-ar putea sa fie definitiva aia...si trebuie sa te duci la dentist sa-ti puna una de portelan.eu zic ca mai bine ar fi sa te duci la medic pentru ca noi astia de pe TPU nu suntem stomatologi si nu putem sa zicem decat o idee care poate sa mearga sau poate sa nu insa un specialist stie ce sa-ti faca.Eu in locul tau m-as duce la specialist si nu cred ca va face ceva fara voia ta sau a parintilor tai.Mergi doar la un consult si iti va spune ce sa faci. Daca o sa vrei sa accepti ce iti zice dentistul bine daca nu NU nu esti obligata insa ar fi bine sa stii ce e de facut! Cu dantura nu te jociwinking

| ileanaadrianastan a răspuns:

Nu trebuie sa te temi. Daca te temi asa de tare, atunci alege un stomatolog privat, deoarece ei sunt mai atenti cu clientii. Dar trebuie sa iti invingi frica! Asta este esential.

| mustard a răspuns:

Depinde la ce ii zici tu masea. Sunt de 2 feluri: premolari ( masele mai mici care sunt in fata) si molari (mai mari care sunt in spatele maxilarului). Daca in fata maselei plombate ai 2 masele mai mici sau o masea mica si una mai mare, cred ca ai deja dintii permanenti. Nu cred ca dentistul ti-ar plomba o masea de lapte.
Cel mai bine te duci la stomatolog.
Chiar daca iti scoate maseaua, mai tarziu o sa-ti iasa maselele de minte (daca nu ti-au iesit deja) si nu se va mai cunoaste ca ai una lipsa.