| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am o mare problema, aceea fiind frica de stomatolog. Deci, am o masea plombata acum cativa ani, dar acum a crapat pe margine maseaua... Tare frica imi este ca fiind si plombata si crapata va trebui scoasa. Voi ce parere aveti? Mai poate fi salvata cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă medicul stomatolog se uită la ea, îți va spune.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie' sa te duci la un stomatolog ca sa iti spuna asta. Cu cit mai repede o faci, cu atit mai mari sansele sa poata fi salvata maseaua. In principiu, se da jos plomba veche, se curata, si se pune una noua, daca dintele/maseaua permit operatiunile astea. Hai, fuga la dom' doctor, ACUM! Sanatate!

| dinaprilie a răspuns:

Tot ce este posibil. Si frica este ca trebuie scoasa si o sa doara? Daca nu e "complicata" radacina si dr stie ce face scoaterea ei poate fi mai outin durerorasa ca multe tratamente stomatologice.

| StoneS a răspuns:

Pentru inceput de problema dentara, mereu e bine Sa faci o radiografie panoramica e in jur de 50-100 lei.
Si da, se poate salva dintele chiar si daca nu mai poate fi plombat daca radacina este buna introfucand in ea surub.
Si asa se evita pierderea totala si deformarea si retragerea gingiei adica formarea golului in locul extractiei.
Plus ca dintele construit si imbracat pe surub e super puternica ca si cel original.
Eu am 6 sau 7... cele 6 din fata sus si musc cu ele tot super bine ...pana si nuci am zdrobit
Ce regret eu e ca, nu am ajuns la dl acesta dr dupa accident ...si am mers in prima saptamana la o dr-ita
Nu i-as fi pierdut pe cei 4 care se miscau si erau crapati.