| porcarumadalina a întrebat:

Hey am si eu o intrebare...
Himenul la primul contact sexual se rupe totul, sau mai ramiine pe margini?
Sau ce mai ramiine dupa ce himenul s-a rupt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul din nastere are 1 sau mai multe perforatii/gauri a caror existenta este strict necesara pentru a avea pe unde sa treaca menstra eliminata in timpul menstruatiei. Aceasta perforatie poate avea un diametru foarte mic sau in unele cazuri gaura poate fi foarte larga. De asemenea pielita himenuluipoate fi elastica sau rigida, foarte subtire sau foarte groasa si in functie de aceste caracteristici, in momentul in care se introduce ceva in vagin acea gaura se poate intinde, sa se largeasca ramanand insa intreaga/intacta. Daca pielita este rigida de regula se crapa si se rupe in momentul in care se aplica o presiune asupra himenului. In ambele cazuri de jur imprejurul intrarii vaginale pot sa ramana resturi de himen o anumita perioada insa cu timpul se rup/destrama complet si in final dispare orice urma a himenului care a existat. In cele 5 poze/imagini sunt prezentate posibile forme de himen dintre cele multe posibile, care daca ar fi dezvirginate de un acelasi penis in mod absolut sigur unele ar putea sa ramana intregi/nerupte (pozele 3 si 5 din partea dreapta) iar in cazul celorlalte 3 himene (pozele 1, 2, 4) in mod sigur s-ar rupe insa fiecare in mod foarte diferit, imposibil de anticipat in ce mod si cum ar putea arata "pasarica" respectiva dupa dezvirginare. Deci dupa ce himenul se rupe, este posibil sa ramana resturi dar la fel de bine acestea sa dispara extrem de rapid. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

P.S. Deoarece am omis prezentarea imaginilor la care ama facut referire le prezint aici : http://www.i-medic.ro/......-himenului

| Comrad543 a răspuns:

Himenul este o membrana elastică care nu acoperă tor vaginul. Iar el Nu se rupe. De asta nimeni nu poate verifica dacă o fata mai este sau nu virgina, nici măcar ginecologul.

| Miss25JK a răspuns (pentru Comrad543):

Tu stii macar ce vorbesti? Pe ce lume traiesti? Cum sa nu poata vedea ginecologul? Normal ca se vede daca mai e sau nu virgina, iar himenul ori se rupe ori nu se rupe.