| anaMARIA a întrebat:

Hey! :* Am si eu o intrebare la voi... Nu stiu de ce, dar mi-au aparut cateva varice pe piciorul stang, pe gamba. Stiu ca varicele se fac de la prea mult stat in picioare si nu prea inteleg de ce am facut, ca nu am mers prea mult, nu am stat foarte mult in picioare, etc.Adica nu mai mult ca de obicei.Imi puteti spune si mie alte cauze datorita carora pot sa iti apara varice si mai ales cum pot sa scap de ele? Vreau neaparat sa dispara de pe piciorul meu sad ca la o fata de varsta mea se vad chiar groaznic. Am auzit ca doar prin operatie se poate.Va rog frumos lamuriti-ma si pe mine.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Variele se fac din cauza faptului ca peretele venelor este predispus la slabire (colagen de proasta calitate). Principalii factor favorizanti sunt: supraponderalitatea, statul in picioare si sedentarismul. Daca nu mergi suficient pe jos si ai vene predispuse la varice vei face mult mai repede decat daca stai mult in picioare. O data aparute, nu prea ai cum scapa de ele. Incearca sa te dai cu Hepathrombin seara, sa stai mult cu picioarele in sus si cel mai important, sa mergi minim o ora pe zi, in fiecare zi in pas alert.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi din cauza greutății prea mari corporale, afecțiune circulatorie sau genetic. Cauza nu este cunoscută nici până în prezent ce anume determină apariția lor. Mergi la medicul de familie.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Apar frecvent la femei intre 20-40 de ani... citeste aici despre cauzele (Etiologia) aparitiei, despre ce investigatii poti face (Diagnostic paraclinic ) si tratament : http://www.scribd.com/doc/2496284/patologia-venelor Numai bine!