| alma200033 a întrebat:

Hey! Ați făcut vreodată endoscopie? Ce simți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Endoscopia este introducerea unei sonde intr-o cavitate, un organ, etc. De aici si denumirea endo = interior + scopie = examinare. Daca o faci prin anus este doar o mica senzatie neplacuta pentru ca iti baga putin aer pentru a nu-ti rani colonul. Daca ai cumva fisura anala, este dureroasa. Daca este pe cale bucala ai o senzatie de greata cat umbla cu aparatul. Daca iti baga si substanta de contrast o sa ai si o diaree rapida dupa scoaterea aparatului la 3-5 minute. Deci sa stai pe aproape de WC! Le-am facut pe amndoua si stiu cum este. Nu este ceva deosebit de grav. e mai mare frica anterioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăiești pe viu senzații din filme SF când alien răpește un om și face experimente pe el. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O faci cu anestezie, daca nu, vei avea senzatie de voma si durere

| Denisa0954 a răspuns:

Sa stii ca nu e o senzatie chiar plăcută. Mai bine sa nu stii ce simti pentru ca mai tare te vei speria decât să te ajute cumva. Nu e plăcut dar nici ceva de speriat

| Marbea a răspuns:

E o senzatie nasolica ca baga aer in tine si te umfli dar nu e de speriat.