| Licuriciii a întrebat:

Hey! Care sunt cele mai bune exercitii pentru a scapa de burtica si a avea un abdomen plat? Dar pentru a lucra musculatura picioarelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Krisha a răspuns:

Pentru burtica iti recomand sa faci aceste exercitii in fiecare seara de cate ori poti : http://www.youtube.com/watch?v=emKAokYovek si eu le folosesc si dau rezultate bune plus genoflexiuni pentru musculatura picioarelor. Genoflexiunile sunt singurele exercitii care iti stimuleaza toti muschii picioarelor. Mult noroc!

11 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Abdomene si alearga pe scari

| Roxett a răspuns:

Cauta pe YouTube la abdominal exercise. acolo gasesti multe exercitii eficiente.

| sonia7026 a răspuns:

Pentru a scapa de burtica trebuie in primul rand sa iti formezi o dieta pe care sa o respecti cu strictete.O sa-ti vand cateva ponturi care sa te ajute in acest sens:
-renunta la paine
-ultima masa trebuie sa fie cu cel putin 3 ore inainte de culcare
-renunta la dulciuri
-renunta la bauturi carbogazoaze, energizante etc.
-mananca multe fructe si legume
-bea multe lichide, in special apa (2 l pe zi cel putin)
Pentru a sti cu exactitate cat de mult trebuie sa consumi intr-o zi, poti sa iti calculezi nr de calorii zilnice necesare pe http://www.csid.ro/calory-calculator/
Daca respecti toate aceste lucruri, impreuna cu abdomene cat mai multe zilnice si o jum de ora de alergat in fiecare dimineata sau seara, vei obtine abdomenul si picioarele la care visezi.Mult succes!:*Fundita?;;)

| grosudana a răspuns:

1. Stand pe spate, cu picioarele indoite, talpile pe sol, palmele la ceafa, se ridica trunchiul la 45 de grade, dupa care se revine la pozitia initiala. Este un exercitiu pentru abdomenul superior. Se executa 3-4 serii a cate 15-20 de repetari.

2. Stand pe spate, cu picioarele indoite, sprijinite de o piesa de mobilier (de exemplu, pat), se ridica trunchiul la 90 de grade, apoi se revine. E un exercitiu pentru abdomenul superior. Se executa 3-4 serii a cate 15-20 de repetari.

3. Stand pe spate, cu picioarele indoite, calcaiul pe genunchiul opus si bratul opus piciorului la ceafa, cotul se ridica spre genunchiul opus. Este un exercitiu pentru abdomenul oblic (lateral). Se executa 3-4 serii a cate 15-20 de repetari.

4. Stand pe spate, cu palmele sub fesieri, capul ridicat, cu barbia in piept, se ridica picioarele la 45 de grade si se revine la sol. Este un exercitiu pentru abdomenul inferior. Se executa 3-4 serii a cate 15-20 de repetari.

5. Culcat in lateral, cu palma la ceafa, se indoaie trunchiul simultan cu ridicarea piciorului. Este un exercitiu pentru abdomenul oblic (lateral). Se executa 3-4 serii a cate 15-20 de repetari.

Sper sa te ajute

| Crash0 a răspuns:

Abdomenehappy

| eva9999 a răspuns:

Pentru a scapa de burtica fa niste abdomene si pentru a lucra musculatura picioarelor mergi cu bicicleta, role etc.

| Licuriciii explică:

Scz, nu-ul ala nu inseamnba nimic, l-am pus din greseala la editarea intrebariibig grin

| sergiu77 a răspuns:

Poti face si 3000 de abdomene zilnic ca tot nu vei scapa de burtica. Daca vrei sa scapi de burta trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa adica sa elimini(dulciurile,sucurile acidulate,painea alba,fast-food, prajeli), sa faci jogging de 3 ori pe saptamana si abdomene dar nu in fiecare zi. Pentru picioare genuflexiunile sunt cele mai bune sau urcatul scarilor.