| Maizau a întrebat:

Hey big grin! Astazi ma voi opera de apendicita si sunt foarte speriat sad. Stiu cum se procedeaza, dar totusi imi e FOARTE FRICA! Cei care v-ati operat, imi puteti spun cum v-ati simtit? Ati fost si voi speriati la inceput cum sunt eu acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Astazi ma voi opera de apendicita=
=Mă, nici să nu îți treacă prin minte, să te operezi singur.
Trebuie să mergi la un spital, să te opereze niște medici chirurgi.

Dacă lăsăm gluma, dacă doctorii au stabilit că trebuie, să te opereze de apendicită, asta este!

Apendicita inflamată neoperată la vreme, poate da în peritonită, și atunci este rău de tot.

Aveam cinci ani, când m-au operat de apendicită.

Mi s-a spus că neoperat pot să mor și am luat-o ca pe ceva fără de care nu se poate.

De atunci, au trecut multe decenii...

| yellowalien a răspuns:

N-am avut timp să fiu speriată, pe la 10-11 dimineaţa nu mă simţeam ok, pe la 1-2 am ajuns la consultaţie şi pe la ora 11 seara deja eram în operaţie. Nu m-a durut nimic chiar dacă n-am făcut anestezie generală.
După ce a trecut efectul anesteziei am început să simt durerea, însă durerea acută nu a durat foarte mult, având în vedere că a 2-a zi mă ridicam singură din pat. Eram şi tare a dracului, nu voiam să las babele din salon să vină cu mine să mă ajute să merg la baie laughing
Ştiu că sună ciudat, dar a fost fun cât am stat în spital, pentru că erau mulţi de vârsta mea şi făceam panaramă de-şi puneau mâinile în cap mămicile internate acolo cu copchii micibig grin Când m-am întors acasă a fost mai nasol, pentru că stăteam singură toată ziua (era în timpul şcolii şi nu aveam calculator), dar a trecut şi acum nu mai am nimic, abia se mai vede urma de la operaţie happy
Îţi urez să ai mult curaj şi muuuultă sănătate >big grin

| deepy a răspuns:

E normal sa fi speriat la orice operatie.Important e ce se intampla dupa operatie.De exemplu si eu am fost operat si mi s-a spus ca e o operatie oarecare de apendicita,adica o anestezie(ori prin adormire, ori prin injectie in coloana), o mica incizie, cateva zile de spitalizare, regim alimentar si cam atat.Eu am fost adormit si m-am trezit intr-o durere cumplita, dar faza cea mai dura era ca aveam in burta un furtun prin care curgea un lichid intr-o punga(cum sunt cele de perfuzie) pe care trebuia sa o tin eu.Si mai mult decat atat im loc de o singura taietura aveam trei.Acum nu vreau sa te sperii dar sa stii ca sunt multe riscuri mai ales daca anestezia se face prin injectie in coloana.Cred ca ar fi mai bine sa fi adormit cu toate ca atunci cand te vei trezi durerea va fi mai mare.Cred ca anestezia prin adormire e mai sigura. Evita injectia in coloana.Bafta si recuperare grabnica!