| FitsuicaDeHartieSustineCampaniaTPUrevive a întrebat:

Acum cateva luni m-am operat de apendicita happy
Voi v-ati operat?
Daca da, v-a fost frica? V-ati recuperat greu?
Daca nu, va temeti de aceasta operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KhloeAfterDark a răspuns:

Si eu m-am operat la 9 ani.
Eram la mare, pe litoralul romanesc, si m-a durut burta oribil si am avut simptomele aceleasi ca si infectiei de la mancare. M-am dus acolo la 4 doctori, toti au zis ca am mancat ceva si de la asta e, si ultimul a zis sa merg mai bine la un spital mai renumit acolo.
Eram disperata, eu de mica mi-a fost frica de injectii, si ii spuneam lui mama,, Numai sirop da? Da?,, Pe atunci nici nu ma uitam la pastile sau injectii laughing
M-a operat un neneee...Maica tu stii ce nene? Cu un accent strain si ciudat, mai NEGRU ca NOAPTEA si cu niste buze pe masura.
Dar faza proasta e ca am descoperit ca aveam mai mult. Finndca nu am mers mai devreme se dezvoltase si se facuse peritonita, de 100 ori mai oribila.
O scena oribila a fost cand doctorul le-a spus parintilor mei ca daca nu ma opereaza chiar cand am ajuns la spital (venisem doar de o ora) maine dimineata nu mai apucam rasaritul. crying Atunci l-a vazut mama pe tata prima oara plangand, si inca o data cand eram anesteziata venind de la operatie.
Faza super e ca spitalul era de vis, cu faianta galbena si albastra, aveam chiuveta curata si oglinda, balcon mare de unde vedeam rasaritul si asfintitul SIII artifiicile de la Callatis happy

A fost o perioada cam urata, acum cand vad pozele sau vad spitale sau saloane de spital mi se face pielea gaina sad

7 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

M-am operat acum cativa ani. Aveam 6 ani.
Eram acasa, venise vara-miu la mine si pe mine ma durea in partea dreapta. I-am spus bunicii mele, mi-a dat o pastila de burta. Nu mi-a trecut si a sunat la Ambulanta. Am ajuns la spitalul Grigore Alexandrescu, tata ma tinea in brate si mama era dupa noi. Eu nu puteam sa merg. Am ajuns la analize, bla-bla si dupa ceva timp varsasem. Faza naspa era ca facusem peritonita si puteam sa mor. M-au bagat in operatie, m-au anesteziat si dai cu somnu'. laughing
Am fost taiata la operatie si mi-a ramas o cicatrice mare. straight face
M-am recuperat usor, usor. Mereu perfuzii, etc. laughing
M-a operat un domn super de treaba. love struck Ma lua mereu in brate, ma pupa si imi aducea si ursuleti de plus, etc. love struck Super doctorul.

| ragaman a răspuns:

E o operatie minora, de ce ti-ar fi frica? esti anesteziat.
nu m-am operat dar am avut operatii mai nasoale, si imi era groaza de statul in spital, dar nu frica de operatie. restul povestii in noua mea cartewinking

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Eu am fost operata de apendicita prin clasa a- V-a daca nu ma insel! Pot sa spun ca la momentul respectiv chiar mi-a fost frica dar totul a decurs bine nici nu se vede ca sunt operata zici ca am o zgarietura mica.doar atat... a si m-am recuperat usor doar 5 zile am stat la spital!

| aia a răspuns:

M-am operat la 5 ani si da mi-a fost frica totusi la 5 ani...si m-am recuperat foarte repede...

| Gândac a răspuns:

M-am operat prin clasa a 3-a.Acum sunt a 8-a şi crede-mă nici nu zici că am operaţie, ci doar o zgârietură mică. Şi da, recunosc că mi-a fost frică atunci, dar m-au păcălit ai mei că mergem doar să-mi cumpere nişte papuci de casă, pijamale... Nu-mi aduc aminte exact dacă i-am crezut dar ştiu că mă durea rău burta şi nu am avut de ales. De recuperat, m-am recuperat chiar foarte repede. După o săptămână după ce m-au externat, cred că m-am dus la şcoală.
Dar acum realizez că nu avea de ce să-mi frică. Nu mi se pare o operaţie aşa de grea. Şi mai ales cu anestezie generală nu simţi absolut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum 10 ani cand am facut operatia se vorbea despre "tehnologia" anestezierii cu masca de gaze cu miros de banane. cand am ajuns la doctor mi-au facut injectie. a trebuit sa accept doar nu plangeam dupa masca cu miros de banane. tin minte cum ii ziceam asistentei "da de ce nu ma ia somnu?" " nu adorm! de ce nu adorm?!"...si nici nu mai stiu cand am lesinat. mi-au facut o taietura de 7 cm care se mai vede si azi ca o cicatrice. sper ca tehnologia a evoluat si ca nu mai e nevoie de asa taietura ci de mici incizii prin care sa bage aparate.recuperaea totala a fost cam de 1 luna. faza cea mai ciudata a fost ca nici macar nu am avut apendicita cu toate ca au facut teste si au confirmat apendicita. aveam parca ceva incurcat pe acolo si ma durea. dar miau scos apendicul cu ocazia asta

| KaTtY a răspuns:

Eu nu am fost operata de apendicita...
dar daca ar trebui sa ma operez mi-ai fi frica
sper sa nu viu nevoita sa ma operez