| ddeennyyssaa13 a întrebat:

Hey! De câteva zile, de fiecare dată când deschid gura, mi se duce mandibula in partea dreapta si simt ca si Cum mi-ar pocni ceva in gura. Câteodată dau sa deschid gura si mi se "blochează" mandíbula. Dar chestia asta cu blocatul mi s-a întâmplat doar de doua ori. Stie cineva din ce cauza ar putea fi so cum as putea evita aceasta problema? Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Eviti sa deschizi gura foarte larg si mergi la medic (la un specialist pe chirurgie OMF pe care il poti gasi fie in spital, fie la un cabinet stomatologic privat. a 2-a varianta este mult mai recomandabila in cazul tau!). Daca ai intr-adevar probleme cu articulatia temporo-mandibulara nu ai foarte multe variante... ca sa eviti complicatii trebuie sa fii foarte atenta cand casti si cand dschizi gura larg pentru a nu se bloca. Eventual cauta pe youtube cum se repozitioneaza mandibula in cazul in care ramane intepenita ca sa ai o idee despre ce trebuie sa faci daca se intampla vreodata sa patesti asta.

Nu vreau sa te alarmez, doar iti spun ca e bine sa stii... Mie de cativa ani buni imi trosneste articulatia in care este prinsa mandibula (ATM) cam o data pe luna. Nu s-a blocat niciodata pana acum, dar am si evitat sa o fortez...

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Te duci la un medic la control.