| gingergirl1 a întrebat:

Hey! De cateva zile mi-au aparut pe fata(mai exact prin zona gurii pe acolo) niste bubite sau nu stiu ce sunt! Si ma mananca foarte tare! Are vreo legatura ca mi-am dat cu aloe vera pe fata? am planta acasa dar ma dau de mai demult! Adica...ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu dai cu nimic, te duci direct la dermatolog!
Baftă!

| mdaria a răspuns:

Nu stiu daca are legatura cu aloe vera, si eu folosesc pentru ten si ma dau pe fata, pe buze, dar nu am patit. E posibil sa fie o reactie alergica la altceva. Daca te mananca, evita sa te scarpini, iar daca o faci incearca sa o faci cu cateva fire de par (daca il ai mai lung) si poti folosi crema de galbenele sau sa te tamponezi cu ceai de musetel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate ca acea zona sa fie alergica sau a fi suferit vreo toxiinfectie alimentara, mergi la medic imediat

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Cel mai bine si simplu, ia-te si te du la dermatolog.Nimeni de aici nu-i doctor si cel mai bine te duci la doctor, nu are rost sa intrebi aici, din pacate nimeni nu te poate ajutawinking

| karsivan a răspuns:

Mergi la dr. de familie o sa-ti dea o crema sau ceva sa te te mai manice.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Cred ca este vorba despre herpes bucal.
Du-te la farmacie si cumpara ACICLOVIR, costa in jur de 6-7 lei, e foarte buna.
Da-te cu acea crema in zona afectata si in cateva zile iti va trece.

PS: Ar fi de preferat sa consulti un medic(medicul de familie).

Pa, pa!

| jeffdragos a răspuns:

Prietena mea a avut ceva asemanator
incearca sa nu te scarpini, da-te cu ceva crema si vor trece de la sine, dar daca se agraveaza iti recomand sa te duci la o farmacie

| Lucian_Bogdan_1995 a răspuns:

Du-te la farmacie