| Sofer a întrebat:

Hey! Din ce cauza credeți ca mai mult de jumatate a populației României e ma obeza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Consum de mâncare tip Fast food in exces+dulciuri+sucuri, lipsa mișcării fizice și stresul care și el îngrașă.

| alina2k18 a răspuns:

De unde ma atat fast food laughing romanii abia traiesc de pe o zi pe alta si au bani de fast food cica laughing jumatate din romani traiesc in mediul rural in caz ca ati uitat laughing
Juma' din Romanie e obeza+supraponderala pentru ca mananca si mult si prost : paine, cartofi, fasole la greu, carne f grasa, fainoase multe.

| Eduard619 a răspuns (pentru alina2k18):

Cică "au bani de fastfood", un sandwich este 10 lei, ce și-l poate permite oricine.

| alina2k18 a răspuns (pentru Eduard619):

laughing Esti amuzantwinking

| Eduard619 a răspuns (pentru alina2k18):

Stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este peste tot nu numa la noi, pe zi trebuie sa te incadrezi la sub 2000 de calorii., luand in considerare ca faci si ceva miscare. Daca nu faci miscare deloc mai scazi din alea 2000.
Mananci 3 cornuri cu ciocolata de 100 grame si ai atins maximul de calorii/zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că unii nu se informează cu privire la o nutriţie bună, nu citesc atent sau deloc eticheta de pe ambajalul produsului, mănâncă în grabă, ce nu trebuie şi la ore nepotrivite. Şi aşa suntem bombardaţi cu patiserii şi fast-food-uri la fiecare colţ de stradă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e puțin exagerată această statistică?
În orice caz, supraponderali sunt mulți, prea mulți...
Cauza: un stil de viață nesănătos.

| TristanTzara a răspuns:

Deci am căutat ce spui tu, căci sună absurd: ar însemna că 1 din 2 oamenii de pe stradă ar trebui să fie "balene de uscat".

Nu e așa, peste jumătate din Români sunt supraponderali, care cu totul altceva, asta ar însemna că ești cu ceva peste medie, care nu e bine, dar nu e un risc la fel de mare ca a fi obez.

Obezitatea e la 10 la sută, care da urât dar e sub media Europeană, sunt și țări cu 25% la obezitate, unu din patru oameni.

| ValentinGabi a răspuns:

Păi mănâncă fast food nu fac mișcare dorm prea puține ore pe noapte mănâncă tot felul de dulciuri.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Mai mult de jumate din populatia Romania sufera de obezitate din mai multi factori, precum:
-Alimentație nesanatoasă;
-Consumarea in exces a fast foodului;
-Lipsa de sport;
-Stresul/depresia;
-Dormitul foarte putin sau deloc;
-Probleme de sanatate;
-Lipsa constientizarii lucrurilor neplacute si nesanatoase la care va duce obezitatea...

| adrianpop96 a răspuns:

Păi depinde de factori:
1. O alimentație necorespunzătoare
2. Lipsa de mișcare
3. Probleme de sănătate
4. Stresul, depresia ( unele persoane consumă mai multă mancare atunci cand sunt în depresie sau stresate pentru că oarecum mancare le oferă o dispoziție mai bună pe plan emoțional).
5. Digestia, metabolismul...în cazul în care vezi anumite persoane slabe care nu se îngrașă este ori din cauza metabolismului sau a digestiei...merg mai des la WC.