| BOOBZen a întrebat:

Hey guys, deci vine vara, si URASC sa ma bronzez! Ce as putea sa fac asa incat sa nu ma bronze mai deloc, ca de bronzat vara tot de bronzezi, indiferent cat ai incerca sa te acoperi, dar ideea e ca satu in Constanta si ma bronzez repede, ce as putea sa fac sa nu ma bronzez, si daca ma bronzez ce as putea sa fac ca sa scap de bronz? Mie imi place sa merg la plaja, si stau mult in apa, daca stai in apa te bronzezi mai rau(adica mai bine, dar pentru mine... ih). Toata lumea imi spune ca arat bine bronzata, la fel spune si mama, dar mie nu-mi place ca mi se pare ca arat ca o tiganca, si mi-e frica sa nu fiu confundata cu una! Thanks xoxo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| midnight a răspuns:

Ai dreptate. si eu urasc sa ma bronzez. ar trebui sa fim mandri ca suntem albi, nu sa incercam sa semanam cat mai mult posibil cu negri si tiganii. si mie imi place sa stau in apa(bine, eu nu stau aproape de mare si nu am unde sa intru in apa...in afara de cada din baie). deci daca articolul asta e adevarat, ar fi perfect http://living-or-not.blogspot.com/......care.html. plus ca poti sa folosesti fond de ten. nu impiedica bronzul, dar macar il acopera.

si mai stiu o chestie mai babeasca. cica trebuie sa te dai cu suc de lamaie pe piele, e acid si decoloreaza

| ribak a răspuns (pentru midnight):

Salut, as vrea sa citesc si eu acest articol dar imi spune ca trebuie sa am o invitatie.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Atunci ieși afară noaptea și te bălăcești în apa mării, tot noaptea!
Pa, pa.

| yumeee a răspuns:

Da, singura şansă de a te bronza "mai puţin" (deşi diferenţa e aproape minimă, crede-mă), e să foloseşti o cremă de plajă cu factor cât mai mare de protecţie.
Dar nu îţi înţeleg complexul acesta. Orice pământean arată mai bine când e bronzat(vorbesc de bronzul natural, de la soare, nu artificiile de solar). Mai frumos arată pieptul unui tip când e arămiu, decât când e alb ca brânza, nu? laughing La fel e şi la fete. Mai frumos arată picioarele cu culoarea aceea plăcută de bronz, decât albe, să se vadă toţi porii şi toate bubiţelestraight face
Cât despre ţiganie, stai calmă, n-am văzut în viaţa mea un om atât de inapt încât să confunde un om bronzat cu un ţigan.oh go on

| Mentaaaaa a răspuns:

Foloseste o crema cu factor de protectie ridicat... sunt sigura ca va reduce bronzul big grin

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Bronzul e diferit de pielea tiganilor si dupa parerea mea se observa usor diferenta...

| pinkelephant a răspuns:

Ca sa te bronzezi cat mai putin o idee ar fi sa folosesti crema cu spf ridicat (gen 50), de preferinta rezistenta la apa daca spui ca-ti place sa stai in apa. Si ca sa se mai duca din bronz, poti sa incerci scrubbing: ori iti cumperi gel de dus special, ori folosesti un scrub homemade - adica zat de cafea lasat la uscat sau faina de malai. Ai grija sa nu apelezi prea des la tehnica asta sa-ti iei jos toata pielea laughing, la 2-3 zile e ok.

P.S.: ca nu-ti place tie pielea bronzata pentru ca pur si simplu nu-ti place, e ok. Dar daca nu iti place doar fiindca tiganii au pielea inchisa la culoare... eu zic sa te mai gandesti happy. That should not be a reason.

| Oana_4131 a răspuns:

Crema de plaja cu factor de protectie 50, sper ca te-am ajutat.

| Чернобыль a răspuns:

Eu am rasism fata de tigani dar nu si fata de negri.
Si cred ca midnight are dreptate cu sucul de lamaie.
Eu ma duc la tara dar tot ma bronzez.Cei de acolo zic ca arat bine, deoarece asculta cu totii manele.
Eu sunt diferita! Ascult rock nu manele si nici nu imi sta bine bronzata.

| ribak a răspuns (pentru Чернобыль):

E un lucru bun ca nu asculti manele, manlele chiar este ceva tiganesc

| Чернобыль a răspuns (pentru ribak):

Pai tocmai, tiganii le-au si inventat.

| andralada a răspuns:

Oky nu ai cum sa nu te bronzezi vara mai ales ca iti place sa stai in apa si pe plaja adica lolzzz ii fain sa fii mai inchisa la culoare doamne eu una as vrea si nu ai fii cunfundata cu o tiganca doamne ce minte ai laughing fara suparare oricum evita soarele tare si poate scapi dar mas mira si app nu exista tratament inpotriva bronzului tongue

| pixie_5028 a răspuns:

Poate sa folosesti de fiecare data cand iesi o crema cu factor de protectie foarte mare... gen SPF 50, nu stiu exact care e cel mai mare factor de protectie big grin cauta d'alea pentru copii, cred ca alea sunt bunicelewinking.

| DumitrescuStefan a răspuns:

Te dai cu creme speciale